Článek
Možná máte venkovní teploměr, a pak si říkáte, že meteostanice je vlastně jen modernější řešení? Kdepak! Digitální teploměr sice dokáže měřit teplotu, ale nic víc – nemá senzory sbírající data, podle kterých se počasí předpovídá, kdežto domácí meteostanice je vybavená čidlem pro měření atmosférického tlaku nebo třeba senzory měření vlhkosti, rychlosti a směru větru, případně množství srážek.
Jak fungují
„Meteorologická stanice se skládá minimálně ze dvou dílů: hlavní přijímací části s displejem, který zobrazuje naměřené a vyhodnocené údaje, a měřicího senzoru či senzorů. Počet měřicích čidel se zpravidla pohybuje od jedné do pěti (jedno je přímo v přijímací části). U domácích meteorologických stanic se pro předpověď počasí většinou využívá sledování vývoje atmosférického tlaku. Zvýšení tlaku signalizuje obvykle slunečné počasí, pokles spíše oblačno a deštivé počasí,“ vysvětluje Martin Kameníček z firmy Electro World. Mezi čidlem venku a přijímací části v interiéru je bezdrátové připojení, a jak meteostanice, tak čidlo pracují na baterie.
Co vám prozradí?
Meteostanice lze obecně rozdělit na hobby modely a profesionálnější výrobky. Hobby meteostanice měří vnitřní a vnější teplotu, atmosférický tlak nebo vlhkost, za automatickou funkci se považuje uvádění času a data. Pokročilejší modely ukazují i fáze Měsíce, rovněž východ a západ Slunce. Ovšem ještě profesionálnější meteostanice dokážou měřit i rychlost a směr větru nebo množství srážek a navíc můžou vyhodnocovat solární radiaci nebo hodnoty UV záření.
„Některé modely lze propojit i s počítačem, kde meteostanice buď analyzují data, nebo získávají z internetu profesionální předpověď,“ dodává Bohuslav Komín z firmy Euronics.
Pro zvídavé
Zajímavé informace vám nabídnou i různé vyhodnocovací funkce hobby meteostanic. Přístroje mohou v grafu zobrazit například vývoj změn teploty, vlhkosti nebo tlaku vzduchu, užitečná je paměť zahrnující údaje maximálních a minimálních hodnot meteorologických jevů.
Bude měření odpovídat realitě?
Nikdy se nedá zcela vyloučit, že nedojde k částečnému zkreslení údajů. Ovšem právě proto čidlo (čidla) umístěte tak, abyste co nejvíce případných negativních faktorů eliminovala. „Je potřeba ho chránit před extrémními přímými vlivy počasí, vyberte místo v závětří a ve stínu. Senzor meteorologické stanice by se měl ideálně umístit na místo alespoň jeden metr nad zemí. Také si dejte pozor na instalaci v blízkosti tepelných zdrojů (například komín, teplo unikající z interiéru, kovové rámy a podobně),“ nabádá Martin Kameníček.
Jakou meteostanici vybrat
Zvažte, co vlastně chcete. Pokud vás jen zajímá, jaké bude počasí, vystačíte si s přístrojem, na jehož displeji se zobrazují ikony předpovědi počasí. Kdo by však rád věděl více, například i údaje o vlhkosti, tlaku a jiné, měl by se poohlédnout po profesionálnějším modelu. Co je dobré také vědět? „Meteostanici většinou pořídíte v kovovém a plastovém provedení. Údržba je snadná, stačí pouze vyměnit baterie po jejich vybití,“ upřesňuje Bohuslav Komín.
Co myslíte, není praktičtější pořídit si meteostanici než denně sedět přilepení na televizní obrazovku nebo internet, abyste věděli, jaké bude počasí?