Článek
Řada praček a sušiček patří do úsporných energetických tříd (A+, A++, A+++), to je známá věc. Dokážou však víc než jen hlídat spotřebu elektrické energie.
Šetří vodu i prádlo
„Chytré pračky rozpoznají váhu a skladbu vloženého prádla a tomu přizpůsobí množství vody i samotný program. Pak se prádlo nepere zbytečně dlouho, neztrácí barvu a nevznikají na něm žmolky. Rovněž platí, že čím méně vody pračka napustí, tím méně elektřiny spotřebuje pro její ohřátí. Také může informovat, kolik pracího prostředku je třeba použít,“ uvádí Karel Hrdina ze společnosti Electrolux.
Tento údaj uvidíte na displeji, kde se zobrazí i další informace, například o spotřebě. Existují rovněž pračky, které si prací prostředek či i aviváž dávkují samy. Nebo takové, jež rozpustí prací prostředek a aviváž ve vodě před jejich aplikací na prádlo.
Programy a funkce
Řada spotřebičů nabízí užitečné vychytávky, včetně krátkého programu – prádlo se vypere za 15, 20 či 30 minut. Některé pračky disponují parní funkcí, kdy se do bubnu uvolňuje pára, které proniká do poslední nitky každé tkaniny. Díky tomu se lépe odstraní i nejmenší nečistoty, také alergeny, případně zbytky pracího prostředku. Prádlo se přirozeně provoní (tip pro kuřáky) a ještě se „vyhladí“, což usnadní žehlení (tip pro milovníky bavlněných triček). U některých praček i sušiček máte možnost navolit si vlastní oblíbený program.
Chytrá řešení
Pračky neumí mluvit, a přesto můžou být propojené s mobilními telefony. „Mobil stačí přiblížit k symbolu na pračce a dojde k synchronizaci. Do mobilu můžete stahovat nové prací programy nebo spotřebič ovládat na dálku, třeba z práce. Chytrý telefon také využijete například při diagnostice menších problémů – software zjistí komplikaci a navrhne řešení,“ uvádí Daniel Dobeš ze společnosti Euronics.
Užitečné je dotykové ovládání, speciální pohyby bubnu či vůbec konstrukce bubnu pro velmi šetrné praní všech možných materiálů, včetně hedvábí či kašmíru.
Šikovné sušičky
„Téměř všechny sušičky jsou vybavené tepelným čerpadlem, které ohřátý vzduch zchladí, a tím se z prádla odstraní vlhkost. Oproti kondenzačním modelům bez tepelného čerpadla mají nižší spotřebu, a to až o polovinu, protože využívají nižších teplot. Prodávají se i sušičky se samočisticím kondenzátorem. Někteří výrobci zase ručí za kvalitní usušení prádla pro malé děti nebo alergiky,“ připomíná Daniel Dobeš.
Speciální programy pro různé typy tkanin jsou samozřejmostí, stejně tak programy usnadňující žehlení. Některé sušičky mají i koš na obuv. Senzory v sušičce vyhodnocují průběh sušení, aby se prádlo nepřesušilo, nebo si sušička dokáže sama nastavit teplotu podle jemnosti prádla. Další šikovnou funkcí je načechrávání textilií po určitou dobu i po sušení (aby nebylo „jako treska“, když ho zapomenete vyjmout).
Spotřebič není člověk
Moderní pračky a sušičky jsou čím dál chytřejší, ale pořád jsou to jen stroje. „Například většina sušiček má program na rychlé usušení malého množství prádla. V návodu je uvedené, že maximální náplň prádla činí tři kila. Pokud byste do sušičky dali devět kilogramů prádla a spustili tento program, přístroj ani přes veškerou snahu nemůže vložené prádlo v daném čase vysušit,“ podotýká Karel Hrdina.
A kdyby se vám povedlo pomíchat světlé prádlo s tím, které pouští barvu, pro příště si pamatujte, že tento problém zase vyřeší speciální prací ubrousky.
Co je pro vás u pračky a sušičky nejdůležitější?