Článek
Dnešní koupelna už zdaleka není jen místem sloužícím k osobní hygieně. Stala se plnohodnotnou součástí domů či bytů a podle toho je také třeba vybírat její vybavení, které klade nároky na design a kvalitu koupelnového nábytku i uživatelské pohodlí.
„Donedávna bylo synonymem koupelny umakartové jádro na malém prostoru, doplněné dřevotřískovým nábytkem v šedé nebo bílé barvě. Nástup nové výstavby a také příchod nových dekorů a materiálů na trh pak vnesl i do oblasti koupelnového nábytku různorodost, pestrost a odvahu experimentovat. Což je rozhodně dobře. I když zároveň musím dodat, že oproti ostatním typům nábytku určeným třeba do obývacího pokoje či ložnice zůstává ten koupelnový stále v podstatě konzervativní,“ míní známý designér Lubo Majer.
Funkčnost na prvním místě
„Klíčové je zvolit efektivní řešení celého prostoru koupelny, s dostatkem úložných prostor včetně dostatečně velké odkládací plochy okolo umyvadla. Samotný komfort používání nábytku zaručí i kvalitní kování, tiché a snadné zavírání zásuvek. Nezapomeňte na zrcadlo. Vhodně zvolené umí opticky zvětšit prostor, často bývá i doplňkovým zdrojem osvětlení,“ uvádí Lenka Lehečková, marketingová manažerka společnosti Siko.
Podle Luba Majera je hlavním požadavkem vždy a z každého hlediska funkčnost. Ať už se jedná o správný výběr materiálů, dobrou ergonomii, nebo i ekonomické hledisko, vždy by měl být nábytek funkční a uživatelsky příjemný. „Koupelnové skříňky dnes musejí nejen lahodit oku, ale zároveň také vydržet náročné podmínky panující v koupelnách. Designéři se tak společně s výrobci snaží vymýšlet stále nové prvky a způsoby užívání, aby mohli zákazníkovi nabídnout produkt s vyšší přidanou hodnotou. A i když jsou koupelnové skříňky mnohdy rozměrově menší, stále v sobě spojují více funkcí dohromady,“ říká designér.
V jednoduchosti je síla
Trendy v koupelnovém nábytku kladou důraz na jednoduchost a praktické uspořádání. Převládají jednoduché tvary bez ostrých hran. „Co se týče povrchových úprav, trendem je matné provedení. Z materiálů pak ty přírodní – dřevo nejčastěji v kombinaci s bílou či tóny šedé. Populární je zařízení nejen koupelny, ale celého interiéru v přírodním stylu,“ vysvětluje Lenka Lehečková.
Že jsou přírodní materiály v kurzu, potvrzuje i Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, výrobce koupelnového nábytku: „Koupelna z masivního dřeva je jedním z letošních žhavých trendů. Poctivé masivní dubové dřevo je samozřejmě speciálně ošetřeno tak, aby jej vlhké prostředí koupelny nenarušilo.“
Pozor na zdánlivé maličkosti
A čemu se při zařizování koupelny raději vyhnout? Z hlediska výběru nábytku jsou největšími prohřešky nekvalitní hrany nábytku – ve vlhkém prostředí mohou nabobtnat. Důležité je také kvalitní kování. Komfort každodenního používání je značně snížen, i pokud zvolíte zásuvky bez plnovýsuvu či lehkého a tichého uzavírání. Dbejte také na dostatek odkládacího prostoru, a to jak uvnitř nábytku, tak v okolí umyvadla. „Po stránce estetické je pak dle mého prohřeškem i příliš velká snaha zaujmout. Jak se říká – méně je někdy více,“ dodává Lubo Majer.
Chystáte se vybavit si nově koupelnu?