Článek
Příkrmy od 4. měsíce
V tomto věku začínají s příkrmy děti, které už nejsou plně nebo vůbec kojené. Pokud však maminky bez problémů kojí, začínají s příkrmy úplně stejně, jen o dva měsíce později. Jako první dobrotu podávejte miminku zeleninu, protože se říká, že na ovoce by si děti mohly rychleji zvyknout pro jeho sladší chuť, a pak by mohly zeleninu odmítat. Ale například moje dcera má raději zeleninu, kterou by mohla jíst pořád a ovoce jí moc nejede. Takže záleží na vašem drobečkovi.
Každopádně začínejte jedním druhem zeleniny, kterou podávejte kolem poledne (místo jedné dávky kojení) plastovou lžičkou 3–4 dny. Z praxe doporučuji malé a hlavně užší lžičky, protože dítě ještě neumí tolik otvírat pusu. Pokud nenastane alergická reakce jako vyrážka či průjem, přidejte po 4 dnech jiný druh zeleniny. První den stačí dát pár lžiček a dokojit, další dny se snažte počet lžiček pomalu zvyšovat, až to jedno kojení zcela nahradíte. Takhle vystřídejte mrkev, brokolici, brambor, případně cuketu. Zhruba po měsíci přidejte naprosto stejným způsobem příkrmy z ovoce, akorát místo dopoledního kojení.
Potřebujete: zelenina – mrkev, brokolice, brambor, ovoce – jablko, hruška, banán, broskve, meruňky a kojenecká voda.
Postup přípravy: Zeleninu i ovoce vždy řádně očistěte, omyjte a nakrájejte na kousky (vždy bez slupky), přidejte 120 ml vody a povařte doměkka asi 5–8 minut podle velikosti zeleniny a ovoce (banán nevařte, ale ostatní kousky lze ze začátku krátce převařit, později už ne). Poté vše řádně rozmixujte na jemné pyré. Pokrmy nedosolujte ani ničím nekořeňte.
Příkrmy od 6. měsíce
Pokud vaše dítě zvládá do této doby různou zeleninu a ovoce, je čas začít s masem (opět platí, že děti, které začaly s příkrmy až v šestém měsíci, maso dostávají až od osmého). Nejprve můžete zkusit maso podávat 2× až 3× týdně k zavedené zelenině. První přijde na řadu maso drůbeží (kuře, krůta) a bílé (králík), později i červené (telecí, vepřové nebo hovězí panenka). Maso je vždy libové a vařte ho bez soli i koření do 8. měsíce raději v kojenecké vodě.
„Vždycky jsem si navařila na týden dopředu všechno najednou a bylo to velmi pohodlné. Uvařila jsem tak větší množství zeleniny, třeba květák a brokolici na páře, přidala 2 kuřecí či krůtí prsa a brambory, vše jsem rozmixovala a prostřídala vždy zeleninu. Jednotlivé porce jsem si zamrazila do tvořítek na led, a pak vždy rozmrazovala podle potřeby ve vodní lázni,“ radí zkušená maminka rok a půl starého Ondráška z Ostrova.
Zeleninová polévka s kuřecím masem
Potřebujete: 100 g míchané zeleniny (mrkev, květák, brokolice), asi 50 g kuřecích prsou, lžičku olivového oleje, 100 ml kojenecké vody.
Postup přípravy: Omyté a nakrájené maso uvařte ve vodě spolu s očištěnou a na kousky pokrájenou zeleninou. Můžete přidat i dvě tři zrnka kmínu, která pak po uvaření vyjměte a vše následně rozmixujte.
Kuřecí prsa v mrkvi
Potřebujete: 50 g mrkve, 50 g kuřecích prsíček, 100 g brambor, 1 lžička olivového oleje, 100 ml kojenecké vody.
Postup přípravy: Mrkev i brambor oloupejte, omyjte a pokrájejte na kousky do kastrolu. Povařte v kojenecké vodě doměkka. Kuřecí maso bez kůže pokrájejte na kousky, poduste pod pokličkou a přidejte k zelenině. Zakápněte olivovým olejem a rozmixujte. (viz foto)
Rizoto s krůtou
Potřebujete: 3 polévkové lžíce rýže, 50 g mrkve, 2 malé růžičky brokolice, 50 g krůtích prsíček, 1 lžička olivového oleje, 200 ml kojenecké vody.
Postup přípravy: Rýži uvařte doměkka, zeleninu očistěte, pokrájejte a poduste asi 10 až 15 minut stejně jako prsíčka nakrájená na kousky. Vše pak smíchejte a zakápněte lžičkou oleje. Na závěr rozmixujte.
Příkrmy od 8. měsíce
V osmi měsících už většina dětí má první zoubky a je potřeba podporovat jejich kousání. Proto se snažte stravu nemixovat na úplné kaše, ale spíš rozmačkat vidličkou. Je dobré to ale zkoušet podle schopností dítěte, některé totiž potřebuje mixovat kašičky ještě v 9 měsících, jiné už „dlabe“ kousky poměrně brzy. Už také není nutné vařit dětem z kojenecké vody, ale nemusíte se bát vařit vše ve vodě normální. A je čas vyzkoušet nové chutě. Můžete přidat další přílohy: těstoviny, kuskus, rýžové nudle, jáhly i červenou čočku.
Polévka s jáhlovými vločkami
Potřebujete: 30 g kuřecího nebo krůtího masa, 2 malé růžičky brokolice, 2 růžičkové kapusty, kousek mrkve, 1 lžíci jáhlových vloček, kousek másla.
Postup přípravy: Maso i zeleninu drobně nakrájejte a uvařte doměkka. Pak vsypte spařené jáhlové vločky, ještě chvilku povařte, vmíchejte kousek másla a důkladně pomačkejte vidličkou.
Cuketová polévka
Potřebujete:1 malou cuketu, bramboru, 150 ml vody.
Postup přípravy: Cuketu a bramboru nakrájejte na kostičky a dejte vařit do vody. Po změknutí rozmačkejte vidličkou a ozdobte posekanou petrželkou. Pro obměnu polévky můžete přidat kousek masa pokrájeného a uvařeného také doměkka.
Krůtí guláš
Potřebujete: 80 g krůtího masa, 40 g brambor, 20 g sterilovaného hrášku, 20 g mrkve, lžičku rostlinného tuku, nasekanou bazalku, petrželku.
Postup přípravy: Maso nakrájejte, osmahněte trochu nasucho na pánvi, podlijte a duste doměkka. Poté přidejte brambory a zeleninu a opět chvíli poduste. Dochuťte tukem, bazalkou, petrželkou a vše opět poctivě rozmačkejte.
Těstoviny se špenátem a kuřecím masem
Potřebujete: 80 g těstovin, 50 g špenátu a 50 g kuřecích prsíček, lžička olivového oleje.
Postup přípravy: Těstoviny uvařte doměkka, špenát uvařte dle návodu a prsíčka nakrájená na kousky rovněž uvařte ve vodě. Vše rozmačkejte vidličkou a podávejte.
Čočkový salát
Potřebujete: 1 šálek loupané červené čočky, 1 šálek nadrobno nakrájené mrkve, 1 šálek nakrájeného pórku, 1 lžičku olivového oleje.
Postup přípravy: Všechny ingredience dejte do vody a vařte asi 20 minut, pak rozmixujte.
Určitě máte své vlastní vyzkoušené recepty, podělte se o ně s námi i ostatními maminkami v diskusi pod článkem a prozraďte nám vaše fígle při vaření jídel pro nejmenší.