Článek
Chystáte se při přestavbě vybudovat šatnu? Může vzniknout přepažením části některé místnosti – v takovém případě máte na výběr hned z několika možností, jak takovou úpravu provést.
Nenáročným uživatelům poslouží i obyčejný závěs, umístěný na policovém systému. Výhodou takového řešení je snadná montáž a v případě potřeby i rychlé uvedení místnosti do původního stavu. Anebo si šatnu sestavte z dřevotřísky, sádrokartonu či dřeva – zručnější kutil to zvládne sám, nevýhodou je, že se při práci s těmito materiály nepořádku zcela nevyhnete. Na trhu jsou ovšem k dispozici i modernější možnosti.
Skleněná šatna
„Stačí využít celoskleněnou stěnu nebo celoskleněné či prosklené dveře s bočními světlíky, které vyžadují pouze minimální zásah při instalaci, bez prachu a špíny. Na výběr je z mnoha skel, průhledných či jen průsvitných, s jemnými motivy nebo i s možností potisku libovolnou fotografií díky keramickému tisku. Touto metodou je dokonce možné mít z každé strany jiný motiv, aniž by se vzájemně překrývaly,“ uvádí Martin Rataj, produktový manažer společnosti Sapglass.
Záleží tak pouze na vašem vkusu, jak si budete chtít šatnu ozvláštnit a zda chcete dovnitř skrz stěnu vidět, nebo oblečení zcela skrýt. Co se týče rozměrů, celoskleněné stěny je možné využít i v atypických prostorech. „Na míru danému interiéru mohou být vyrobené do maximálních rozměrů 590 x 280 cm. Doplnit je lze celoskleněnými dveřmi, a to otočnými, posuvnými i kyvnými, ve stejném vzhledu jako celá stěna. Celá montáž trvá den,“ přibližuje Martin Rataj.
O bezpečnost se uživatelé šatny bát nemusejí. Stěny bývají vyrobené z bezpečnostního kaleného skla, které je pětinásobně odolnější proti rozbití než běžné sklo. A kdyby se přece jen rozbilo, rozpadne se na malé tupé úlomky, které neublíží.
Jde to i z komory
Jako šatnu lze využít i starou komoru či menší místnost. „V takovém případě doporučuji přemýšlet nad vhodnými dveřmi. Nejčastěji se využívají posuvné, které šetří místo. V případě posuvu do pouzdra ve stěně nevyžadují žádný prostor navíc, u posuvu na stěnu musíte počítat s plochou zhruba 0,1 m²,“ uvádí Per Klíma, produktový specialista Sapeli.
Pozor je ale podle něj nutné dávat na vypínače, zásuvky a komody v okolí dveří: „Důležité je, že nemusíte počítat s místem před vstupem do šatny, které by bylo potřeba pro otevření klasických otočných dveří.“
Vnitřní rozložení si spočítejte
Pro dokonalé využití šatny je velmi důležité její vnitřní vybavení, ať už jde o systém polic a závěsných tyčí, velké zrcadlo, či dostatečné osvětlení. Police je možné koupit v běžných obchodech s nábytkem. Pro efektivní využití prostoru je ale vhodnější si policový systém nechat vyrobit na míru.
Vyplatí se sečíst, kolik oblečení potřebujete skládat do polic, kolik věšet na ramínka a kolik schovat do šuplíků, a podle toho určit rozměry vnitřního vybavení. Pro složenou košili je nutné počítat s policí hlubokou 40 cm, oděvy na ramínku už vyžadují místa víc – například zimní kabáty potřebují prostor o hloubce minimálně 55 cm.
POJĎTE SE PODÍVAT NA RŮZNÁ ŘEŠENÍ ÚLOŽNÝCH PROSTOR
Také sníte o samostatné šatně?