Článek
Správně se nazývá pepřovník opojný (piper methysticum), ale domorodí Polynésané ji nenazvou jinak než Kava Kava. Právě zde ji již před téměř 250 lety objevili mořeplavci a zjistili, že místní ji popíjejí podobně jako Evropané kávu, Jihoameričané nápoj yerba maté a Japonci Matcha čaj. Po tisíciletí je součástí oslav – namísto alkoholu si místní připíjí kavou. Povzbudí mysl, zažene úzkost i únavu, navodí klid, ale dokáže i zklidnit rozhádané příbuzné, rozvázat jazyk nebo navodit pohodovější atmosféru před důležitým jednáním.
VŠE PRO ZDRAVÍ
Lék na spaní, smutek i rakovinu
Kava je několik metrů vysoký keř, zpracovává se z něj hned několik částí. Neoblíbenější je kořen: místní ho žvýkají pro zklidnění a relaxaci (dává se i neklidným a plačícím dětem nebo těm, které nechtějí spát). Listy poslouží podobně jako náš jitrocel: pomohou na svědivé hmyzí štípnutí či drobné poranění.
Na co je kava dobrá?
- Zahání únavu, zlepšuje výkon, paměť a koncentraci při duševních činnostech.
- Posiluje nervovou soustavu, může pomoci při rekonvalescenci po mozkové příhodě, při Parkinsonově nebo Alzheimerově chorobě i při léčbě ADHD.
- Tlumí neklid, užívá se při odvykání kouření nebo drogové závislosti.
- Potlačuje úzkosti i depresivní stavy.
- Uvolňuje namožené svaly a křeče a tlumí bolest.
- Pomáhá při potížích s menses nebo v klimakteriu.
- Je diuretikum, pomáhá při léčbě dny, revmatu i potížích s prostatou.
- V přiměřeném množství nemá negativní vedlejší účinky, nebyla na ni prokázána fyzická závislost.
Skvělý parťák do kanceláře
Kava je oblíbená u studentů a lidí pracujících hlavou. Dokáže totiž rychle zahnat únavu. „Jako potřebuje počítač nabíječku, mozek dobijí kyslík a glukóza. Má-li jich nedostatek, moc mu to nepálí. Existuje rychlá a jednoduchá pomoc – otevřít okno, aby mozek dostal čerstvou dávku kyslíku, dodat tělu rychlé cukry, například ovoce,“ doporučuje přirozené cesty MUDr. Marie Kloudová, lékařka a biochemička. Konzumace kavy k nim patří.
Kava se může hrdě zařadit mezi přípravky ovlivňující mozkové schopnosti, tzv. nootropika (říká se jim i chytré drogy). Sem patří i ginkgo biloba, čínské medicinální houby (Reishi, Hericium) nebo guarana. „Přírodní nootropika dokážou pozitivně fyzicky stimulovat v práci i při sportu, ale i psychicky povzbudit a navodit pocit klidu,“ doplňuje Simon Weissenberger, psycholog a doktorand Karlovy univerzity v Praze.
Vždy s mírou
Podobně jako to nemáte přehánět s kávou, i s kavou buďte opatrní. Zatímco malé množství vás zklidní a zažene chmury, větší dávka vyvolává euforii, změněné vnímání reality, zhoršuje se koordinace a motorika podobně jako při opití alkoholem. I proto ji evropská legislativa vnímá spíše jako halucinogen než jako potravinový doplněk.
Nepřekračujte doporučené množství 0,9 gramů extraktu z kavy denně, nejlépe rozpuštěný v libovolné tekutině. Zkuste třeba kokosové nebo kravské mléko – účinné látky jsou lépe rozpustné v tucích. Rozhodně ji nikdy nekombinujte s alkoholem, stimulační účinky by se zesílily, navíc by to byla přílišná zátěž pro vaše játra.
Slyšeli jste už o kavě?