Článek
Troufáme si prohlásit, že na koloběžce jel, alespoň v dětství, asi každý z vás. Proč byste si ji ale měli pořídit jako dospěláci? Nasbírali jsme spoustu důvodů k tomu, abyste si jízdu na ní po letech oživili a vyzkoušeli!
S koloběžkou do kondice
S koloběžkou lze začít v jakémkoli věku, nejdříve to bývá kolem čtvrtého roku. „Horní hranice ale neexistuje, klidně na ni mohou přejít ti, kteří už si netroufají na jízdu na kole kvůli vysokému posedu a riziku pádu. Na koloběžce jste víc u země, tedy víc v klidu,“ říká Mgr. Lenka Fasnerová, fyzioterapeutka z Centra pohybu v Olomouci. Skvěle na ní zapojíte svaly na nohách, rukách, zádech i na břiše.
Dokonce na ní můžete jezdit, i když je to s vaší kondicí mizerné (jednoduché cvičení pro seniory). Jde z ní kdykoli seskočit a klidně ji jen vést vedle sebe.
Koloběžka jako rehabilitace
Koloběžka se může stát i vhodnou rehabilitací. „Mohou na ní jezdit třeba pacienti po endoprotéze, lidé s bolestmi zad a krční páteře, nebo ti, kteří zatěžují jen jednu partii těla a potřebují to napravit a srovnat se. Zásadní pro vyvážené posilování je ale pravidelně střídat nohy při odrážení. Nejdřív může být jedna nešikovná, ale to se rychle srovná. V začátku radím si počítat odrazy, abyste nohy střídali pravidelně – brzy to budete dělat automaticky,“ ujišťuje Lenka Fasnerová.
Zhubnete díky ní
Ač to možná vypadá jako hračka, koloběh je skvělý na spalování energie – dokonce je asi o 30 procent účinnější než jízda na kole (nejčastější chyby všech, kdo hubnou na rotopedu). Ujetý kilometr na koloběžce znamená 200 podřepů. Díky tomu si vytvarujete nejproblematičtější partie – stehna, hýždě, břicho a pas. Jízda na koloběžce je srovnatelná se svižným během.
Jak správně koloběžet?
Stojnou nohu dejte na stupátko v zadní části nášlapu a odrazovou nohou se dotýkejte země jen přední částí chodidla. Nohy střídejte, ideální je odrazit se jednou nohou čtyřikrát, pak dát obě na stupátko a tam je vyměnit. První odraz každé nohy je vždy jen letmý, vyrovnáváte jím stabilitu. Další tři jsou naopak naplno a po posledním si dejte delší pauzu s oběma chodidly na stupátku. S touto technikou ujedete po rovině i desítky kilometrů.
Důležité je i nastavit do správné výšky řídítka – dospělým by měla sahat asi do výše pasu. Naučte se brzdit páčkami na řídítkách, nikoli nohou, to je dost nebezpečné. Noste helmu a chrániče a nezapomeňte, že pro vás platí stejná pravidla jako pro cyklisty a že tedy nepatříte na chodník, ale na silnici.
Jak vybrat koloběžku?
Zásadním kritériem je vaše výška a váha. Druhým terén, po kterém budete nejčastěji jezdit. Důležitým faktorem je i výška nášlapné plochy. Čím je níž, tím víc odlehčuje noze, kterou se odrážíte, takže se tolik neunavíte. Velikost kol zase ovlivňuje ovladatelnost a stabilitu. Čím větší kola, tím je lepší stabilita, ale i menší obratnost koloběžky.
„Pro běžné použití nejčastěji doporučujeme kola o velikosti 20 palců vepředu i vzadu, nebo 26 palců vepředu a 20 vzadu (1 palec = 2,54 centimetrů, ale s údajem v centimetrech se u kol nepotkáte). Koloběžka do města by neměla být příliš těžká, abyste ji mohli zvednout do tramvaje či autobusu, měla by být skladná, nafukovací kola se postarají o pohodlí a rychlost. Běžná turistická koloběžka by měla zvládat jak silnici, tak lehčí terén. Do těžšího terénu, ale třeba i na skoky, potřebujete k tomu uzpůsobenou,“ radí Marek Kostka z české firmy, která se vývojem a výrobou koloběžek zabývá.
Pokud potřebujete koloběžku převážet autem, MHD či ji snadno uschovat v bytě, poohlédněte se po skládací verzi koloběžky. Velkou roli hrají i kvalitní pláště, které vás nebudou brzdit, a poradit si nechte i ohledně kvality brzd. Lepší je nakupovat u odborníků, kteří vám s výběrem poradí.
Koloběžky na trhu
Koloběžek pro dospělé je k dostání spousta. Skládacích i vcelku, městských relaxačních, i těch na cesty-necesty. Vyberte si.
Na foto (zleva): Street Surfing Trickster Blossom Black, freestylová, bytelná konstrukce, ocelová vidlice, měkčené rukojeti, v e-shopu Insportline za 1290 Kč. Kostka Twenty Max, pro děti i dospělé, kombinace ocel a dural, nosnost 150 kg, na Zboží.cz koupíte od 8590 KčFoto: Archiv firem
Na foto (zleva): Sportovní koloběžka Crussis Urban 4.4, dural, nosnost 150 kg, hmotnost 10 kg, v e-shopu Kola Glaser za 8690 Kč. Koloběžka Yedoo Four Basic, ocelová, nosnost 120 kg, zadní i přední brzda, stojánek, na Zboží.cz od 2750 KčFoto: Archiv firem
Soutěž: Vyhrajte wellness pobyt pro dva!
Shodili jste s naším hubnoucím speciálem od ledna pár kil? Výborně! Právě teď totiž nadešla chvíle, kdy se můžete zapojit do naší soutěže! Až do 10. dubna máte možnost poslat nám na e-mail info.prozeny@firma.seznam.cz vaše dvě fotografie – před hubnutím a po něm – spolu s krátkým příběhem o vaší tříměsíční redukci. Na nejlepší čeká odměna: natočení motivační reportáže, v níž vypovíte svůj příběh, dále péče vizážistky a stylistky a portfolio od profesionálního fotografa. Ale pokud vás více nakopne hmotná odměna, pak se výherkyně může těšit na úžasný wellness pobyt – viz níže! Detaily a pravidla soutěže najdete zde.