Článek
Budete potřebovat šest těch nejobyčejnějších terakotových květináčů s výškou 8 cm a horním průměrem 10 cm. Pořádně je omyjte, osušte a vyložte papírem na pečení. Pobyt v troubě zvládnou bez problémů a nakonec je můžete osázet třeba bylinkami.
Postup
01.
Rozinky namočte do rumu a vyberte vejce z lednice, aby měly žloutky před přípravou těsta pokojovou teplotu. Smíchejte mléko s vodou a zahřejte je na teplotu těla. Přibližně třetinu tekutiny odlijte, přidejte k ní lžíci krupicového cukru a rozdrobené droždí a nechte vzejít kvásek, postačí 10–15 minut. Rozpusťte máslo a nechte ho zchladnout.
02.
Mezitím do mísy robota prosejte oba druhy mouky, přidejte cukr, nastrouhanou citronovou kůru a semínka z vanilkového lusku. Suroviny ještě krátce promíchejte metličkou a uprostřed vytvořte důlek. Na kraj mouky přidejte sůl a do důlku vlijte vzešlý kvásek. Přidejte zbytek mléka s vodou, zchladlé máslo, žloutky a rum a vypracujte těsto.
Tip: Soli se nebojte a opravdu přidejte dvě pořádné špetky, kynuté těsto je bez dostatečného množství soli fádní a mdlé.
03.
Těsto pořádně propracujte, bude potřebovat i 10–15 minut, než se suroviny pořádně spojí a těsto se začne odlepovat od stěn mísy. Ve výsledku by mělo být hladké a jemné, spíš volnější a „jako živé“, ale soudržné. Poté těsto posypejte trochou hladké mouky, zformujte bochánek, přikryjte utěrkou a nechte v teple kynout asi 40 minut.
04.
Po čtyřiceti minutách těsto ručně propracujte, vyžeňte z něj vzduch, znovu zformujte bochánek a pod utěrkou nechte kynout dalších asi 40 minut. Až těsto zdvojnásobí objem a když do něj dloubnete prstem, tak se bude pomalu vracet, je správně vykynuté.
Tip: Zatímco těsto kyne, vyložte květináče papírem na pečení. Není to nic složité: z papíru vystřihněte půlkruh s poloměrem asi 13 cm, zmačkejte ho, roztáhněte, stočte do kornoutu, vložte do květináče a prsty upravte po dně a po obvodu, půjde to překvapivě lehce.
05.
Na sítku nechte pořádně okapat rozinky. Vykynuté těsto vyklopte na pomoučenou desku, propracujte a rozdělte na 6 stejně velkých kousků. Do každého zapracujte část rozinek, zformujte z něj malý bochánek a vložte do připraveného květináče.
Tip: Těsto by mělo dosahovat přibližně do tří čtvrtin květináčů, v troubě ještě poroste, a když je přeplníte, hrozí, že „uteče“. Tahle dávka těsta by měla vycházet přesně na 6 kousků, každé vejce je ale jinak velké a i velkorysé podsypávání moukou může udělat své, proto když chcete mít jistotu, jednotlivé kousky odvažte. Na naplnění květináče budete potřebovat asi 170 g těsta.
06.
Naplněné květináče přikryjte utěrkou a nechte ještě 15–20 minut dokynout. Mezitím rozpalte troubu na 200 °C, nasekejte mandle na ozdobu a připravte si vajíčko na potření. Nakonec povrch mazanců pořádně potřete vajíčkem, velmi ostrým nožem (nebo žiletkou) nařízněte do křížku a ozdobte nasekanými mandlemi.
07.
Vložte do trouby a pečte 10 minut při 200 °C, poté stáhněte teplotu na 180 °C a pečte dalších 40 minut. Přibližně po dvaceti minutách pečení mazance zkontrolujte, když budou zlátnout příliš rychle, přikryjte povrch alobalem – postačí jeden větší kus, kterým přikryjete všechny květináče najednou.
08.
Upečené mazance nechte vychladnout a podávejte. Vláčné budou ale i na druhý a třetí den.
Pečete na Velikonoce perníčky? Když dnes zaděláte těsto, tak to ještě stihnete, tyhle jsou měkké hned po upečení. Na slavnostním stole se bude hezky vyjímat i mrkvový perník.