Článek
Byt na pražském sídlišti vlastní manželé, kterým se již odstěhovaly dospělé děti, a jim tak vznikl prostor pro rekonstrukci bytu podle vlastních potřeb a představ.
Díky tomu, že je pán domu manuálně zručný a vyzná se v řadě řemesel, včetně elektřiny, a že paní domu miluje útulné prostředí a vyzdobování, pro něž má cit, podařilo se jim vytvořit jedinečnou domácnost, která na první pohled vypadá jako vystřižená ze zahraničního katalogu. Navíc za velmi příznivou cenu, neboť řadu prací udělali svépomocí.
Změnili, co se dalo
Původně to byl byt 3 + 1 o rozloze okolo 70 m2. Majitelé před lety využili možnosti přikoupit část chodby, která obklopuje výtahovou šachtu, a zvětšit si tak o několik metrů čtverečních vstupní prostory.
Nakonec ale změnili také dispozici bytu, jedny dveře zazdili a obývací část zajímavě propojili se vstupní. Kromě toho vybourali příčku mezi obývacím pokojem a kuchyní a obě místnosti propojili. Vznikl tak příjemný prostor obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou. Další dvě místnosti v třípokojovém bytě využívají jako ložnici a pracovnu.
Soba střídá zajíc
„Když jsme se rozhodli, že budeme byt rekonstruovat, vše jsme důkladně promysleli. Některé práce musely udělat firmy, ale s některými jsem si doslova vyhrál,“ přiznává majitel. Například obložení zdí cihlami, rozvody elektřiny, instalace světel a další prvky jsou z „jeho dílny“.
Vybavení, zařízení, a hlavně výzdoba je pak v režii jeho ženy. Má ráda útulné prostory a dekorace, které pravidelně – podle ročních období a svátků – vyměňuje. O Vánocích trůní v křesle sob, o Velikonocích ho vystřídá zajíc.
Tady vládnou dekorace
„Krášlení, kombinování dekorací a ozdobných prvků mě velmi baví. Byt je tak stále jiný, těší mě ho průběžně měnit. Pořád bydlíme v jiném, navíc ráda nakupuji dekorace, a pak je kombinuji s těmi, co už mám,“ přiznává se majitelka a dodává, že krabice s dekoracemi skladují ve sklepě.
„Manžel vždy láteří, že jsem nestřídmá, ale nakonec mi s výzdobou pomůže,“ směje se. Nemyslete si, proměna je komplexní, od dekorací v celém bytě přes ložní prádlo až po květinou výzdobu v bytě i na lodžii. Vždy sladěné do nejmenšího detailu.
Za málo peněz…
Opravdu si tady nepřipadáte jako v bytě, nýbrž jako v domku – buď v jihofrancouzské Provence, nebo na americkém západě či v New Yorku. Od všeho je tu kousek. Říkají to prý i hosté, o něž tu není nouze – majitelé mají rádi návštěvy.
Přestavba vyšla na asi 250 tisíc korun i s kuchyní a obložením pod okny a byt je ukázkou toho, že se i za relativně málo peněz dá vytvořit útulný domov, z něhož dýchá pohoda a teplo.
A jak se taková rekonstrukce líbí vám? Těšili byste se domů?