Článek
Romány o lásce jsou nespravedlivě podceňované. Mnozí si představí knihy typu Sexy mlékař nebo Božský bastard, kdy erotické napětí probíjí přes stránky, a po přečtení sice umíte mužské přirození pojmenovat třiceti různými způsoby, ale do večera nevíte, zda měla kniha příběh. Mnoho vyprávění o lásce má ale hloubku a jejich čtení je umělecký zážitek – často se odehrávají na pozadí významných historických událostí a některé se rozvinuly ve velké rodinné ságy.
Naše tipy na skvělé milostné romány nemají vždy šťastný konec, ale mají silný příběh, humor a krásně se čtou. Vyberete si?
Vězňova žena (2020)
Maggie Brookes pracovala v televizní stanici BBC jako producentka historických dokumentů a věnovala se psaní poezie – Vězňova žena je její první román. Píše se rok 1944 a dvacetiletá Izabela žije na statku ve středomoravské vesnici. Když jim se sklizní přijdou pomáhat britští zajatci, zamiluje se do Billa. Tajně se vezmou a utečou. Mladá žena se přestrojí za muže, a když je nacisté zajmou, ocitnou se oba ve vojenském zajateckém táboře. Mezi spoluvězni najdou spojence, ale žijí v neustálém strachu z odhalení. Dočkají se konce války? Román je inspirován skutečným příběhem a autorka s manželem projela sedmisetkilometrovou náročnou trasu, kterou prošly její postavy.
Malý pražský erotikon (2014)
Lásku lze knižně zpracovat různě, a když se toho ujme Patrik Hartl (43), je jasné, že půjde o pěkně peprný vztahový propletenec se spoustou humoru. Je to občas vulgární, a pokud jste úzkoprsí, budete se ošívat. Zároveň je ale vícegenerační sonda do (milostných) životů obyvatel dvou sousedících pražských vilek psána tak, jako by byl autorem sám život: láska ovlivněná politickou situací, kostlivci ukrytí hluboko ve skříni, okamžiky naprostého štěstí i pády na dno.
Olga (2019)
Německý spisovatel Bernhard Schlink (76) si získal světovou proslulost románem Předčítač (1995), ve kterém mladý muž miluje starší ženu a až později se dozví, že měla nacistickou minulost. A i román Olga se vyrovnává s německou historií. Olga a Herbert se do sebe zamilovali na přelomu 19. a 20. století. Ona je sirotek z chudých poměrů, nadaná a cílevědomá, a navzdory všemu a všem se stane učitelkou. On je syn statkáře s dobrodružnou duší, který chce vyrazit do světa a přispět k velikosti Německa. Nečekejte konec ve stylu a žili spolu šťastně až do smrti, ale hladivý, i když neveselý příběh. Herbert se totiž nevrátí z polární expedice. Olga je na něj sice naštvaná, ale píše mu nádherné dopisy a nepřestává čekat...
Zásnuby (2014)
Málokterý okamžik je ve vztahu tak nezapomenutelný jako zásnuby. Stejnojmenná knížka americké bestselleristky J. Courtney Sullivan (38) není však jen o romantice, a kdo by čekal červenou knihovnu, bude zklamán. Dostane totiž mnohem víc: pohled na vztahy a společnost od 50. let minulého století po současnost. Pět osudů zajímavých postav, v nichž důležitou roli hraje diamantový prsten. Jedna z pětice postav je skutečná – jedná se o reklamní textařku Mary Frances Gerety (1916–99), která je autorkou sloganu Diamanty jsou věčné. Ale přinesou vždy štěstí nebo slávu? Filmová práva na Zásnuby má herečka a producentka Reese Witherspoon (44).
Den, kdy jsme se potkali (2020)
Britka Roxie Cooper (41) má za sebou zajímavou cestu k psaní: začínala jako tanečnice, pak pracovala jako obhájkyně a nakonec se stala spisovatelkou. Stephanii čeká svatba, Jamie je šťastně ženatý. Když se poznají na uměleckém kurzu, padnou si do oka. Svědomí jim nedovolí opustit partnery, a tak si v příštích deseti letech kradou vždy jeden den v roce pro sebe. A zažívají čas plný lásky, hlubokého porozumění a smíchu. Jestli máte před sebou životní dilema, po dočtení budete vědět, že řídit se city není nutně sobecké. Podobné téma se v knihách objevuje opakovaně (např. Jeden den, 2011), v tomto případě je zajímavé propojení s písňovými texty, které si hlavní hrdinové posílají.
Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre (2020)
Jean-Paul Sartre (1905–80) a Simone de Beauvoir (1908–86) patří k nejvýznamnějším francouzským intelektuálům 20. století a jejich otevřený, ale velmi láskyplný a respektující vztah byl trnem v oku mnoha lidem. Stáli si vždy věrně po boku, podporovali se a milovali. Ona bojovala za práva žen, on byl mimo jiné i politickým aktivistou. Ač mezi ně vstupovali v průběhu let jiní muži a ženy, jejich cesty se nikdy nerozešly a společné diskuse je posouvaly dál. Claudine Monteil (70) znala osobně oba myslitele i sestru Simone de Beauvoir Hélène. Sama se angažuje v boji za ženskou rovnoprávnost.
Muzeum nesplněných slibů (2020)
Britka Elizabeth Buchan (72) se toužila stát spisovatelkou od dětství – a povedlo se. Napsala oblíbené knihy Pomsta ženy středního věku (2008) a Druhá manželka (2009). A vydařil se i její zatím poslední román. Jak vnímala mladá Angličanka v létě roku 1986 Československo? Nesvobodnou zemi jí pomohl pochopit až mladý muzikant a disident, se kterým prožila vášnivý vztah a mnoho dramatických momentů. Co se ale tenkrát stalo, proč její milý nedodržel slib? S bolavou minulostí se vyrovnává prostřednictvím práce na velmi zvláštním místě: pracuje totiž jako kurátorka v Muzeu nesplněných slibů – zde vystavené předměty zhmotňují naději i zradu. A i ona přispěla svou upomínkou...
Čtete milostné romány? Nebo jste spíš milovníci detektivek?