Článek
Půdy v činžovních domech měly kouzlo, magii a tajemství. Současné půdní byty si něco z toho ponechaly, i ony mají neopakovatelnou atmosféru, jakou má i tento prostor. Zde je spojení dokonalého prostoru, citlivého vybavení a promyšleného řešení. Vše tu má své místo, každý detail i celek.
Byt si pořídila rodina se dvěma malými dětmi a nechala ho důkladně zrekonstruovat. Jelikož se nejedná o standardní, nýbrž o atypický interiér, byla většina nábytku vyráběna na míru.
Druhá přestavba nahradila první
„Původní více než 14 let stará půdní vestavba nebyla příliš kvalitní jak po architektonické, tak i technické stránce. Ovšem kvůli atraktivní lokalitě a celkové atmosféře podkrovního mezonetu se rozhodli investovat nemalé prostředky do kompletní přestavby celého bytu, kdy se měnily nejen podlahy, ale i dispozice bytu, a kompletně se dodávalo vybavení,“ popisuje historii projektu Ondřej Pihrt z ateliéru RAP partners s. r. o. architekti, který je pod ním společně se svým partnerem Mojmírem Ranným podepsán. Vymysleli to pěkně, že?
Dvě stě metrů plochy a pěkný výhled
Dispozičně se jedná o mezonetový byt 5 + 1 v posledním patře činžáku v Praze, se dvěma koupelnami a 230 metry čtverečnými užitné plochy. Na prvním podlaží jsou obytné prostory – kuchyň, obývací pokoj, dvě ložnice a dětský pokoj. V patře, přístupném po novém točitém schodišti, je pracovna a malá střešní terasa s výhledem na Hrad. Hned u vstupu je chodba a šatna. Vytápění je v celém bytě řešeno pomocí teplovodních radiátorů napojených na společnou plynovou kotelnu v suterénu.
Nízké skříňky doplní police
Byt je ovšem plný zajímavých vychytávek: už jste viděli TV obrazovku, která vyjíždí z a zajíždí do nábytku či přes dva metry dlouhý automatický krb na bioetanol? Architekt navrhl vestavěnou vinotéku, která je praktická, a navíc velice dekorativní. Nevšední je i ateliérové okno s venkovní stínicí roletou, a především úžasné využití prostor pod zkosenou střechou. Zde z nedostatku udělali přednost – nízký nábytek vypadá luxusně a je originální. Nízké skříňky navíc pod okny ukrývají topná tělesa. Vyšší stěny byly využity pro patrovou knihovnu a regálové stěny.
Neokázalý luxus má něco do sebe
Promyšlená koncepce, dobře řešené vybavení a neokázalý luxus – touto optikou je možné vidět dnešní interiér. Přestože rodina zatím žije a pracuje v zahraničí, při pravidelných návštěvách Prahy si bydlení ve svém staronovém bytě určitě užívá a už se těší na trvalý návrat domů. Několikamilionové investice do přestavby rozhodně nelituje. Mají nádherný a pohodlný byt, který jim mnozí mohou závidět. Nebo přát.
A jaký je váš názor?