Článek
Přemek a Hanka jsou kosmopolitní lidé, kteří si potrpí na krásné a kvalitní věci, užívají si života a hodně cestují. Více než 6 let žili v pražském Karlíně, když se ale začali rozhlížet po bydlení, kde by mohli založit rodinu, nabídka zdejších novostaveb je neuspokojila a ve staré zástavbě nenašli nic dostatečně velkého. Pak narazili na developerský projekt Pergamenka v sousedních Holešovicích a bylo rozhodnuto. Nyní už tu žijí ve třech – s čerstvě narozenou dcerou.
„Projekt nás zaujal smysluplným řešením prostoru a lokalitou stále v centru města. Vyjít ven z bytu a mít v okolí kavárny, restaurace a nyní už i dobré školy, to pro nás bylo prioritou,“ říkají k tomu. Jejich byt se nachází v předposledním patře, má rozlohu zhruba 111,5 metrů čtverečních a dispozici 4 + kk. Krátce po jeho koupi se obrátili na architektku Terezu Janků, která pro ně navrhla kompletní interiér.
Přesně vystižená představa
O tom, že zvolili správně, byli přesvědčeni už po úvodním setkání. „Nemáme rádi příliš mnoho věcí, ale zároveň nejsme příznivci strohého minimalismu. To Tereza vystihla naprosto přesně. Je to profesionálka, má přehled a přichází s neotřelými řešeními. Dobře vycítila, jakou máme představu, a dokázala ji dovést k dokonalosti, které bychom sami nikdy nebyli schopni. Navíc nám představila skvělé dodavatele, zavedla nás do showroomů, které jsme neznali, a v neposlední řadě jsme si sedli i lidsky,“ pochvalují si.
Ze spolupráce byla nadšená i architektka: „Majitelé mě naštěstí oslovili ve fázi, kdy byl ještě čas na veškeré klientské změny, což se bohužel nestává často. V hojné míře jsme toho využili, z původního nezůstalo téměř nic. Nově jsme řešili koupelny, podlahy i dveře a veškeré povrchy a instalace.“
Elegance a vkusná honosnost
Architektka si na začátku spolupráce od majitelů vyžádala fotky interiérů, které se jim líbí. „V zaslaných inspiracích se mísily různé styly od sídel anglického a francouzského venkova až po velkolepé pařížské byty. Všechny spojovala jistá honosnost a parádnost, kterou jsem se pak kultivovaným způsobem snažila promítnout do svých návrhů,“ popisuje.
Zelené a mosazné oživení
Základní monochromatickou barevnost bytu tvoří kombinace šedé, černé a bílé, šedá barva je hojně použitá třeba na vnitřních dveřích a nábytku na míru. Jako kontrast tu funguje smaragdově zelený samet na čalouněném nábytku a mosazné detaily. Velkou roli sehrály také tapety a další dekorativní prvky, například profilované lišty na stěnách, zrcadla nebo ozdobné talíře Fornasetti. Od stejného návrháře pochází i tapeta v ložnici.
„Dekorativní profily na zdi v obývacím pokoji majitele na začátku překvapily, možná k tomuto řešení byli i trochu skeptičtí. Výsledek je ale perfektní. Profily tvoří jakési rámy a krásně zeď strukturují,“ říká architektka.
Nezvyklá vitrína
V kuchyni zaujme prosklená podsvětlená vitrína, což je u nás stále trochu nezvyklý prvek. Na kuchyňských dvířkách použili laminát se supermatným bezotiskovým povrchem a mosazné úchytky, které na tmavě šedém povrchu krásně vyniknou.
Celek působí originálním a harmonickým dojmem, interiér je elegantní a nadčasový a jen tak se neokouká. Architektka je spokojená, že se do něj podařilo dostat i onu honosnost, ale ve vkusné formě. Radost jí udělal i fotograf Tomáš Dittrich, který prohlásil, že si vůbec nepřipadá, jako by fotil v Česku. A přesně to byl záměr.
Vizitka architektky
Ing. arch. Tereza Janků vystudovala Fakultu architektury ČVUT, od roku 2012 je členkou České komory architektů jako autorizovaný architekt pro obor Architektura a urbanismus a od roku 2016 vede vlastní architektonické studio Tereza Janků architecture & interior design. Zabývá se návrhy rezidenčních interiérů, rekonstrukcí a projektů pro individuální bydlení pro klienty, kteří se nespokojí s průměrem. Více na Terezajanku.com.