Článek
Klimakterium, zvané též přechod či menopauza, je období života ženy, kdy vyhasíná funkce vaječníků. Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou pravidelného měsíčního krvácení, ale asi 75 % žen trpí v různé míře tzv. akutním klimakterickým syndromem.
Ten v sobě skrývá:
- obtíže způsobené poruchami napětí cévní stěny: návaly horka, pocení,
- změny psychického stavu: podrážděnost, deprese, úzkost, nesoustředěnost,
- poruchy spánku,
- bušení srdce,
- bolesti kloubů,
- ztrátu sexuálního zájmu,
- výrazné zrychlení stárnutí organismu způsobené nedostatkem estrogenu.
„Dlouhodobý nedostatek estrogenů ovšem, s výjimkou stárnutí sliznic spojeného s bolestí při styku a močovými záněty, není většinou ihned patrný. Nejlepším příkladem je osteoporóza – řídnutí kosti se projeví až po letech," varuje Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
S prodlužujícím se lidským životem se zvyšuje i délka života žen v období bez endogenních estrogenů. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v roce 2030 bude ve světě 1,2 miliardy žen ve věku nad 50 let. Následky estrogenního deficitu, zejména ty vážnější, jako jsou osteoporotické zlomeniny, kardiovaskulární onemocnění, Alzheimerova nemoc a stařecká slepota, významně zhoršují kvalitu života takové ženy.
Přes noc stařenou
Co je bohužel na rozdíl od jiných projevů menopauzy zřetelně vidět, je rychlý proces stárnutí pokožky.
Asi k nejvýraznějším změnám kůže dochází právě v menopauze, i když přibývající věk sám o sobě a vystavení kůže vnějším vlivům se rovněž neúprosně podepisují na změnách, k nimž na kůži dochází: ztenčuje se, ochabuje, je zažloutlá či zašedlá, objevují se vrásky, pigmentové skvrny, rozšířené cévky…
„V tomto období klesají hladiny ženských hormonů – estrogenu a progesteronu, přičemž hladiny mužských hormonů – androgenů, zůstávají stejné. Tyto hormonální změny ovlivňují nejen vzhled kůže, ale také mnoho jejich funkcí. Dochází ke snížené tvorbě mazu, k poruše bariérní funkce kůže a k jejímu ztenčení," prozrazuje MUDr. Eva Rasochová, dermatoložka a primářka kožního oddělení ve fakultní nemocnici v Bratislavě.
„Zatímco u mužů se kůže každoročně ztenčuje o 1 %, tloušťka kůže u žen je až do menopauzy zhruba stejná. Při snížené tvorbě estrogenů v tomto období je pak ztenčení kůže velmi rychlé až dramatické," pokračuje odbornice.
Zastavte stárnutí
Naprosto nejúčinnějším řešením akutních příznaků spojených s klimakteriem je hormonální léčba. „Samozřejmě že ne každá žena může nebo chce užívat hormony. I pro ni má klimakterická medicína řešení. Základem léčby je zde pohybová aktivita a fytopreparáty. Ty jsou založeny na extraktech z jetele lučního, ploštičníku hroznovitého, a zejména sóji," doporučuje MUDr. Tomáš Fait.
Pokud jde o pleť, výrazně si můžete pomoci i kvalitní stravou, pitným režimem, omezte kouření, stres a další toxické vlivy. Právě nyní je nejvyšší čas věnovat pokožce dostatek péče kvalitními produkty.
„Podstatné je pravidelně používat denní a noční péči, popřípadě i sérum. Každý z těchto přípravků lze aplikovat různými typy masáže. Základem je nejprve nanášet přípravek směrem od středu obličeje ven a jemným poklepáváním či tlakem mu pomoci lépe se vstřebat do pleti. Důležité je nezapomenout ani na krk," vysvětluje Lenka Kučerová, Senior Product Manager společnosti L'Oréal Česká republika.
Bojíte se menopauzy? Jak moc dává ženám zabrat ve vaší rodině?