Článek
Světový den menopauzy nám připomíná, že není třeba se tohoto období děsit. Nemusí to být doba, kdy budete zažívat jen samé nepříjemnosti a nepohodu. Pokud se na ni dovedete připravit, můžete jí projít bez větších obtíží. Nebo na ně být aspoň připraveny.
Co je menopauza?
Přestože mnoho lidí vnímá klimakterium a menopauzu jako dva názvy pro stejné období, z lékařského hlediska jde o dvě odlišné etapy. Klimakterium, kterému se říká lidově přechod, označuje období, kdy začínají vyhasínat ženské hormony. Může trvat 6-7 let a většinou ho doprovází nepravidelná menstruace. Menopauzou označujeme poslední menstruaci v životě a určuje se zpětně po 12 měsících bez menstruace. Poté nastupuje postmenopauza a po 65. roce věku ženy tzv. senium.
„Během klimakteria dochází k postupnému vyhasínání vaječníků s následnými hormonálními, psychickými a tělesnými změnami, ty pak bývají zdrojem nepříjemných stavů, které toto období provázejí,“ vysvětluje gynekoložka Zoja Čurilová Roháčová.
Každá žena ale proplouvá touto životní etapou jinak. Nejrůznější potíže (návaly horka a noční pocení, úbytek kostní hmoty, problémy s inkontinencí, bušení srdce, bolesti kloubů, změny nálad, zapomnětlivost) potkají až dvě třetiny žen a přibližně třetina je bezpříznaková.
Klimakterium nelze nijak oddálit, dostaví se naprosto přirozeně, většinou mezi čtyřicátým pátým a padesátým pátým rokem. „Je ale pravda, že ženy užívající hormonální antikoncepci nebo mající zavedené nitroděložní tělísko s pozvolným uvolňováním gestagenů, nemusí dlouho pociťovat příznaky,“ uvádí doktorka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7.
Za tím, v kolika letech se klimakterium dostaví a jestli bude bouřlivé, nebo klidné, stojí převážně dědičnost. Proto je dobré vědět, kdy a s jakými obtížemi jím prošla prošla vaše matka, případně babička, a připravit se na podobný scénář.
Potíže zmírní bylinky
Nepříjemné obtíže pomohou zmírnit bylinky. Například šalvěj lékařská. „Kromě udržení normální míry pocení podporuje i hormonální rovnováhu, a je tak jako stvořená pro toto období. Pro přípravu čaje použijte jednu lžičku sušených listů šalvěje a přelijte ji čtvrt litrem vroucí vody. Nechte odstát deset minut a sceďte,“ radí bylinkářka Hana Jánská. Psychickou pohodu navodí třezalka, řebříček nebo sibiřský ženšen.
5 bylinek, které by měla mít doma každá žena. S čím vším vám pomůžou?
Nemusíte tloustnout
Že se začíná v klimakteriu tloustnout, je známá věc. Musí to tak ale nutně být? „Stárnutí vede ke snížení výkonnosti i přestavbě těla. Nejen že se snižuje bazální metabolismus, a tak se při stejném příjmu energie zvyšuje hmotnost, ale také dochází k přesunu tuku z prsů a boků do oblasti břicha,“ vysvětluje doktor Tomáš Fait, předseda České společnosti pro menopauzu a andropauzu.
Ale bezmocné nejste. Zmenšete si alespoň o třetinu porce, na které jste byly zvyklé. Jezte častěji. A do jídelníčku zařaďte dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, ryb, celozrnných obilovin. Je nutný i dostatečný přísun bílkovin. A hlavně nezapomeňte na pravidelný pohyb. Stačí i obyčejná chůze, ale dost dlouho, dost rychle a dost často.
Co jíst v přechodu a proč?
Strava je pro lepší zvládnutí přechodu důležitá a může vám v mnohém ulevit.
- Antioxidanty - Kromě jiného pomohou udržet v kondici pleť, podporují tvorbu kolagenu v organismu. Obsahují je třeba borůvky, špenát, fazole nebo červené zelí.
- Bílkoviny - Pomáhají, spolu s pohybem, zabránit ubývání svalové hmoty. Obsahují je například luštěniny, ořechy, maso, vejce a mléčné výrobky.
- Fytoestgrogeny - Přírodní hormony, které se účinky podobají ženským pohlavním hormonům. Obsahuje je například sója, ale i fazole, cizrna, sušené meruňky a tofu.
- Zdravé tuky - Omega3 mastné kyseliny pomáhají například s návaly pocení, ale jsou celkově zdravé. Obsahují je tučné ryby, ale třeba i chia semínka.
- Vápník - Podporuje zdraví kostí a kromě mléčných výrobků je i v mandlích, sezamu a lososu.
- Sacharidy - Pro vyrovnání nálady je občas dobré si dopřát sacharidy, zdravě třeba ve formě celozrnného pečiva, jablku či mrkvi.
- Vitamin D - Spolu s vápníkem je prevencí řídnutí kostí, najdete ho v rybím oleji, žloutku nebo kvasnicích.
V přechodu se mění i vaše pokožka. Takže čtěte dál. Pleť okolo 50: Jak se starat o pokožku v období menopauzy a jaké produkty používat?