Článek
Nejohroženější jsou malé děti, které nemají ještě dobrou imunitu, a lidé s oslabenou obranyschopností. Tu mají sníženou také dospívající, pokud žijí nezdravým životním stylem. Meningitida způsobená bakteriemi je nebezpečnější a probíhá rychleji. Varianta způsobená viry, například herpetickými, bývá většinou mírnější.
Příznaky meningitidy
Zápal mozkových blan se projevuje motáním, ospalostí, horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, zvracením, vyrážkou nebo skvrnami na kůži, které nezmizí ani při skleničkovém testu (tedy že když přimáčknete skleničku na pokožku, fleky nezmizí). Nemocní mají bolestivě ztuhlou šíji, a proto nejsou schopni předklonit hlavu. Když jim ji přitáhnete k hrudníku, vystřelí jim oproti tomu kolena. Případně se přidávají i výpadky vědomí a problémy s pamětí. Naprosto zásadní je rychlá lékařská pomoc.
Inkubační doba
Přenos probíhá nejčastěji kapénkovou infekcí a šíří se zejména v dětských kolektivech, ale mohou ji způsobit i paraziti. Inkubační doba meningokokové meningitidy (vznikající na základě nákazy meningokokem) je krátká, 1 až 7 dní. Poté dojde k prudkému nárůstu teploty. U virové nákazy je nástup pomalejší.
Léčba zánětu mozkových blan
V první řadě se meningitida léčí velkým množstvím antibiotik. Pacient musí být sledován na jednotce intenzivní péče či ARO. Při virové infekci se používají antivirotika, případně kortikosteroidy. Virová meningitida vyžaduje podpůrnou léčbu antivirotiky a důležitý je i klidový režim.
Poznáte rozdíl mezi virovou a bakteriální rýmou? Léčí se totiž jinak.
Vyšetření: CT a punkce
Lékaři dělají kromě běžného neurologického vyšetření i vyšetření krve a CT mozku – kvůli vyloučení jiných problémů – a hlavně lumbální punkci, kdy se odebírá z páteře malé množství mozkomíšního moku.
Komplikace jsou velmi vážné
Zejména invazivní meningokokové onemocnění (čili zánět mozkových blan způsobený meningokokem) se může u člověka rozvinout v závažný stav z plného zdraví během několika hodin. K trvalým následkům nejčastěji patří selhání důležitých orgánů – například ledvin, dále hluchota, slepota, mozková obrna, epilepsie, neurologické poruchy, amputace postižených částí těla, nejčastěji končetin, z důvodu nekrózy. Hrozí i mentální retardace a mnohdy i smrt. Proti pneumokokům, meningokokům i hemofilu se lze chránit očkováním.
Meningitida
- Jiný název - Zánět mozkových blan
- Popis - Neurologické onemocnění projevující se zánětem mozkových blan způsobeným nejčastěji bakteriemi a viry, případně plísněmi či parazity
- Příznaky - Bolest hlavy, zvracení, nevolnost, poruchy paměti, v případě nákazy meningokokem také vyrážka. Nemocný má ztuhlou šíji, nemůže ohnout hlavu.
- Inkubační doba - V případě meningokoka jeden den až týden
- Smrtnost - V roce 2019 zemřeli tři lidé ze 49 nakažených meningokokovou meningitidou, celkový počet nemocných meningitidou není znám.
- Prevence - Očkování proti pneumokokům, meningokokům i hemofilu