Článek
Postup
01.
Do mísy vysypeme suché přísady na těsto. V kastrůlku rozpustíme med a tuk, vlijeme do misky a necháme zchladnout. Potom přidáme vejce a promícháme. Tekutou směs nalijeme do mísy k ostatním surovinám. Rukama uhněteme hladké těsto, které necháme do druhého dne v chladu odpočinout.
02.
Druhý den rozválíme na tenký plát, vykrajujeme tvary a pečeme při 180–200 stupních asi 10 minut.
03.
Upečené perníčky ještě úplně horké, hned po vytažení z trouby, lehce potřeme rozšlehaným vejcem. (Pokud byste radši použili opačný postup, tedy nejdřív tvary potřeli rozšlehaným vejcem, a pak teprve pekli, je to také v pořádku, ale někdy se stane, že jsou perníky trochu „šmouhaté“. Ozdobením se tato malá nedokonalost ale většinou ztratí.)
04.
Připravíme polevu: Do mísy dáme cukr, šťávu z jednoho citronu a bílek. Třeme vařečkou (raději ne hnětačem, do polevy se dostane moc vzduchu), až zbělá. Protože ale každý citron i každý bílek je jinak velký, poleva ze základního receptu je téměř vždy řídká. Proto je nutné po troškách přidávat další cukr, míchat dál, zkoušet hustotu. Chce to trochu cviku, protože když bude poleva moc řídká, budou se vaše úžasné kresby roztékat, příliš hustá zase nebude chtít ze sáčku, jímž malujete. Z téhož důvodu (tedy aby poleva neucpávala zdobicí sáček) doporučuji moučkový cukr předem přesát a citronovou šťávu přecedit, aby v ní nebyly žádné kousíčky.
Ještě tomu něco chybí? Připravte si domácí perníčkový likér.