Chcete mít domov zařizený podle svého gusta a zároveň v souladu s bytovými trendy? Pak zvolte mat ve všech jeho podobách. Můžete ho použít ve všech místnostech!
Článek
Co je na matu sympatické? Jak uvádí designérka Jitka Kolaříková z JK design, můžete ho mít doma kdekoli, bez ohledu na velikost ploch nebo charakter místnosti. A dodává, že oblibu matu potvrdil i letošní lednový mezinárodní veletrh bydlení a doplňků Maison, který se pořádal v Paříži.
1. Kam s ním
Matná povrchová úprava se skutečně používá všude. Jak na velkých plochách (výmalba, tapety, obklady či jiné dekorování stěn, podlahy), tak na nábytku i doplňcích či ryze praktických prvcích (kuchyňská vodovodní baterie, rámy sprchových koutů, topení). O mat si doslova říkají často používaná, tedy více namáhaná místa, například kuchyňská linka, jídelní nebo konferenční stůl a podobně. A pokud je chcete zvýraznit, mnohdy postačí barevné provedení, a mat spolehlivě zaujme.
2. Řešte konkrétní prostor
Rozhodněte se, jak má daný pokoj působit – teple, nebo studeně? Chcete-li navodit dojem tepla, volte mat. Ten navíc podporuje aktivitu, vzbuzuje dobrou náladu, působí lehce, útulně a optimisticky. „Pokud to vezmeme podle stylů, mat se uplatní téměř všude, kromě luxusního a glamour stylu,“ vysvětluje Jitka Kolaříková.
A doplňuje, že neméně podstatná je i orientace pokoje vůči světové straně. Například místnost s okny na sever je méně osluněná a chladnější. Chcete-li ji zateplit, nepoužívejte chladný lesk, ale pocitově vřelý mat. Dojem tepla ještě zdůrazní hrubší struktury, například u textilu plyš, samet nebo len.
3. Optické paradoxy
Mat neumí pohledově zvětšovat, jako to dokáže lesk. Na druhé straně ale platí, že lesklé plochy či předměty zpravidla působí větším dojmem, než jaké ve skutečnosti jsou.
„Přeneseno do praxe: Když budete místnost vybavovat nábytkem, v matném provedení můžete mít třeba o skříňku či dvě více, než když si pořídíte nábytek v lesku. A hlavně, mat světlo pohlcuje a lesk odráží. Například u jídelního stolu, kde večeříte, by odraz světel rušil stolování, proto je zde vhodnější volit provedení matné,“ říká Jitka Kolaříková.
4. Praktická řešení
I dnes tak oblíbené sklo se běžně prodává také v matu. Pokud vás tento materiál zajímá, mrkněte sem: Bydlení: Jaké sklo můžete mít doma a jak se o něj postarat?. Neméně populární je lesklý kov, například v koupelnách se často používá chrom. Když ho však nahradíte matným chromem, drásaným hliníkem nebo třeba matnou ocelí, strávíte méně času při úklidu.
A pokud se bez lesku přece jen neobejdete, volte zlatou střední cestu – částečný lesk (pololesk, polomat). Efekt přitažlivosti do jisté míry zůstane, a údržba bude přece jen snazší než u výhradně lesklých předmětů.
5. Co na zeď, co na podlahu
Matná výmalba je klasika, která se dá ozvláštnit použitím tapety s pestrým vzorem na části stěny, mezi moderní dnes patří i nejrůznější obklady. „Zajímavé řešení nabízejí také stěrky, zpravidla cementové či epoxidové, jež se realizují i ve voděodolné úpravě vhodné do koupelen, za kuchyňské linky, v okolí krbu, na schody… Můžou být jak hladké, tak strukturované a používají se na podlahy i stěny,“ uvádí Jitka Kolaříková. Více o nich se dozvíte v článku Zdi, které dodají bytu kouzlo? Vsaďte na stěrku!.
U tradičních podlahovin (dřevo, PVC, laminát, dlažba) pak máte z pohledu designu ještě větší výběr. Dnes se třeba vyrábějí i takové, které napohled i na dotek imitují textil!
Mat v interiéru je zkrátka trendy bez ohledu na čas, stačí ho jen umět vhodně použít.