Článek
Ještě před lety si lidé museli vystačit jen s povlečením z bavlny. S rozšiřujícím se sortimentem je ovšem volba čím dál náročnější. Při výběru si nejprve položte otázku, v čem se vám bude dobře usínat a ráno probouzet. Zapomeňte na trendy a předsudky a vybírejte podle toho, jaký materiál je vám opravdu příjemný. Vyznáte se v nich?
PRAKTICKÉ TIPY DO LOŽNICE
Osvědčená klasika jménem bavlna
Klasické povlečení ze 100% hladké bavlny je léty prověřená klasika. Je měkké, prodyšné a pružné, skvěle saje a hodí se do každého ročního období. Pere se na vyšší teploty, tedy 60 °C a více. Nevýhodou je vyšší mačkavost. Práci si můžete trochu ušetřit škrobením: sice se od něj ustupuje, naškrobená bavlna ale zůstává déle nezmuchlaná a čistá. Dobré bavlněné povlečení seženete již od 250 korun.
Kvalitnější variantou je na dotek mnohem příjemnější bavlna deluxe. Její speciálně upravená vlákna jsou stálobarevná a mají delší životnost. Nároční si zamilují damašek – bavlněnou přízi nejvyšší jakosti, stále oblíbenější je i biobavlna pěstovaná bez použití pesticidů a umělých hnojiv. V létě oceníte perkál, je příjemný, dobře reguluje teploty a saje vlhkost.
Nejméně mačkavá je polybavlna, směsová tkanina z polyesteru a bavlny. Je lehčí a prodyšnější, rychle schne a nemusí se žehlit.
Milovaný i nenáviděný krep
Krepové povlečení se nejčastěji vyrábí ze 100% bavlny. Díky zvrásněnému povrchu nevyžaduje žehlení a navíc si zachovává některé výhody bavlny – savost, měkkost a prodyšnost. Má skvělé izolační vlastnosti, v zimě zahřeje a v létě ochladí. Kvalitnější povlečení koupíte od 300 korun, levnější varianty mívají kratší životnost.
Nevýhodou krepu je tvrdší povrch. Nevyhovuje každému a jeho dotyk může na někoho působit nepříjemně. Tomu se dá mírně předcházet správným praním – na 40 až 60 °C, zapnuté, naruby, odděleně od prostěradla a s dostatkem místa v pračce.
Satén pro milovníky luxusu
Pro mnohé je saténové povlečení symbolem pravého luxusu. Dostupné je v bavlně a polyesteru. Je jemné, lehké, má příjemný povrch a vynikající termoregulační vlastnosti. Cena sady bývá od tisícovky výše.
O něco dražší je bavlněný satén, vybírejte ten z vysoce kvalitní česané příze. Je jemný, hladký a má mírně lesklý povrch. Pere se naruby, vhodná teplota je 40 °C. Dá se používat celoročně, málo se mačká, u většiny druhů tedy není nutné žehlení.
Polyesterové povlečení je levnější, lesklejší, hladší a klouzavější. Bývá náchylné k poškození a snadno se mačká. Pere se z rubové strany na nižší teploty, používá se program na praní jemného prádla a šetrný prací prostředek.
Flanel pro pohádkové zimní večery
Flanelové povlečení si oblíbíte hlavně v zimě. Je vyráběné ze 100%, hustě tkané česané bavlny s vyšší gramáží. Hustota tkaniny chrání povlečení proti roztočům a propouštění pylů. Flanel má všechny vlastnosti bavlny, krásně zahřeje a je příjemný na dotek. Není třeba ho žehlit, zachovává si barvy a velmi rychle schne. Pozor si ale dejte na praní: dodržujte všechny pokyny uvedené na obalu, jinak hrozí, že se vytvoří žmolky. Doporučuje se prát naruby, na přibližně 40 °C. O něco teplejší a jemnější je mikroflanel. Kvalitní povlečení pořídíte od 500 korun.
Snová měkkost s mikrovláknem
Mikrovlákno a mikroplyš se vyrábějí ze 100% polyesteru. Zatímco mikroplyš je chlupatý a vysoce hřejivý, mikrovlákno je hladké a lehké. Oba materiály jsou odolné vůči roztočům a bakteriím, hodí se pro alergiky a skvěle odvádějí pot (tento materiál dokáže pohltit až pětkrát více vlhkosti než 100% bavlna). Perou se do 60 °C, velmi rychle schnou a téměř se nemačkají.
K dostání je i povlečení z fleecu, vlasové pleteniny počesané z obou stran. Má dobré izolační vlastnosti, je příjemný na omak a dobře přenáší vlhkost. Mezi nevýhody patří častá žmolkovitost (nutnost prát do 40 °C) a sklon k hromadění zápachu. Cena kvalitního povlečení z mikrovlákna a mikroplyše se pohybuje od 500 Kč.
Jaký materiál povlečení máte rádi vy?