Článek
Pokožku na rukou je určitě důležité pravidelně promazávat vhodnými hydratačními přípravky. Pokud se však bez krému na ruce téměř neobejdete a mazat se musíte co dvě hodiny, ne-li častěji, určitě to v pořádku není.
Co suchost rukou způsobuje?
Suchá kůže na rukách nebo mezi prsty sem tam potrápí skoro každého. V této oblasti se totiž vyskytuje menší počet mazových žláz. Navíc ruce patří mezi nejvytíženější části těla, a často se tak dostávají do styku s látkami, které jim škodí.
Celkově ale platí, že za popraskáním pokožky na rukách nejčastěji stojí vlivy okolního prostředí. S tímto problémem se proto mnoho lidí potýká v zimních měsících a obecně v chladném počasí.
V létě však praskání kůže v této oblasti také není výjimkou. Pokud pravidelně delší dobu přebýváte v klimatizovaném prostředí, které je známé svou nadměrnou suchostí, bude to mít na vaši pokožku minimálně stejně nepříznivý efekt jako zimní počasí.
Stejně tak vaší kůži nedělá dobře příliš časté mytí, pravidelný kontakt s chemikáliemi (například ve formě čisticích prostředků), ale i nevyvážený jídelníček.
„Suchost rukou je také častým problémem zejména u pacientů s atopickým ekzémem, kteří si nedokážou sami vytvořit ochranné lipidy kožní bariéry,“ doplňuje dermatoložka MUDr. Gréta Wohlová z Laserového Centra Anděl.
Jak své ruce chránit?
V první řadě je důležité o pokožku správně pečovat, a hlavně co nejvíce redukovat vlivy, které jí viditelně škodí.
Na co se zaměřit?
Mytí rukou– Vysušování způsobuje jak přílišné umývání a máčení rukou, tak častý kontakt s horkou nebo ledovou vodou. Tím vás samozřejmě nenabádáme k podceňování osobní hygieny. Když si ale myjete ruce během dne, vždy je jen krátce namočte, namydlete a poté rychle opláchněte nejlépe vlažnou vodou.
Promazání– Hydratační krém na ruce používejte po každé sprše nebo koupeli, respektive vždy, když jste nuceni ruce namáčet déle než pár sekund.
Peeling – Odumřelé buňky se vyskytují i na pokožce rukou. „I v této oblasti občas provádějte peeling, stejně jako jste zvyklí u zbytku těla. Nikdy ale nezapomeňte na závěr ruce promazat,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Katarína Třísková z Medicom Clinic.
Výběr kosmetiky – Především se vyhněte přípravkům obsahujícím alkohol, protože ten z pokožky saje vlhkost. Při chronických problémech raději nevybírejte ani produkty s parfemací, které mohou pokožku dráždit. Naopak vhodná je pak kosmetika s obsahem kolagenu nebo silikonu – ty naopak ztrátě vlhkosti zabraňují.
Používejte rukavice – „Při práci s čisticími prostředky a různými saponáty určitě používejte ochranné rukavice. Ideálně přímo na ruce si oblékněte bavlněné a přes ně ještě gumové,“ doporučuje MUDr. Gréta Wohlová.
Domácí regenerace – Extrémně suché a problematické pokožce pak mohou pomoci i domácí regenerační procedury. „Vhodné jsou například olejové koupele, kdy ponoříte ruce na deset minut do nahřátého oleje. Zkusit můžete také jednoduché zábaly. Stačí ruce namazat silnější vrstvou krému a dát je na několik minut, ale klidně i na celou noc, do bavlněných rukavic,“ radí MUDr. Katarína Třísková.
Potýkáte se s tímto problémem?