Článek
Typickou „smolařkou“ je například naše čtenářka s přezdívkou Vendysmen, která se se svými zkušenostmi svěřila v diskusi pod článkem 5 mužů, které si raději neberte. Její první partner byl „flákač“ a ona to poznala až po několika letech. Druhý jí při žárlivé scéně dal facku a rozhodně nezůstal u té jediné rány. Pak si Vendysmen dala delší pauzu a byla plná odhodlání neudělat chybu potřetí. „Jenže jsem se zamilovala do klučičího pohledu věčného snílka a nikam to nevedlo. Po roce jsem platila složenky, vařila, starala se a mé velké dítě snilo o cestě kolem světa,“ popisuje Vendysmen. A bohužel to nevyšlo ani na počtvrté, to se z jejího partnera vyklubal alkoholik.
Jak je tohle možné, napadlo mě. Proč některé z nás neustále opakují ty samé chyby a nikdy se nepoučí? A od odborníků se mi dostalo překvapivé odpovědi: Některé z nás jsou špatně naprogramované!
S inteligencí to nemá nic společného
Nejhorší na tom asi je, že tahle „smůla na muže“ vůbec nesouvisí s inteligencí. Podobných chyb se dopouštějí ženy s velmi vysokým IQ stejně jako ženy s nijak závratným inteligenčním kvocientem. „Naše emoce jsou vždy silnější než logika. Z hlediska logiky víme, že nový partner má nedobré vlastnosti, avšak naše emoce velí, že nás přitahuje. Podlehneme emocím a logika jde stranou. Proto nezávisí na inteligenci ženy, když dělá chyby ve vztazích. Záleží na tom, co má emočně zapsáno ve svém podvědomí a jaké ,vztahové programy' v sobě nosí,“ vysvětluje kouč v oblasti partnerských vztahů Lenka Černá. Podle ní se sice dají partnerovy chyby rozeznat v podstatě už během prvních sedmi měsíců vztahu, jenže to by právě musela fungovat ta logika a ne emoční podvědomí, o kterém leckdy nemáme ani potuchy…
Naprogramovali nás už v dětství
Každá z nás v sobě nosí jakési „vztahové programy“ a podle nich pak vypadají i naše partnerské vztahy. Kde se ale vzaly? Kdo a kdy nás naprogramoval? Podle Lenky Černé se to stalo již v dětství! „V oblasti vztahů je totiž primární, jaké emoce jsme prožívaly v období výchovy do osmi let. Jaké emoce jsme prožívaly s rodiči, takové budeme prožívat i v oblasti vztahů,“ popisuje Lenka Černá. A připomíná, že ke špatnému výběru partnera jsou náchylnější ženy, které neměly v dětství kladný vztah s otcem, někdy i s matkou.
Šance na záchranu? Přeprogramujte se!
Existuje tedy vůbec nějaká šance, jak se z bludného kruhu špatných partnerů vymanit? Ano, ale rozhodně to není nic jednoduchého. Je totiž potřeba „přeprogramovat“ to, co je v našem podvědomí uloženo už od dětství. A bez odborné pomoci to prý nejde. „Jedinou cestou je odhalit, jakým způsobem jsem od otce a matky nastavena a nevhodné nastavení poté s odborníkem opravit. Mám s takovými ženami mnoho zkušeností a vím, že i přesto, že se několikrát snažily zlomit vztahové prokletí, bez opravy emočního podvědomí se jim to nepovedlo,“ říká Lenka Černá.
Podle ní je nutné nejprve s odbornou pomocí najít špatně zakódované rovnice, podle nichž žijeme. Pokud máme například z dětství zakódováno, že otec s námi nerad trávil svůj čas, že jsme pro něj byly přítěží a že se s námi otravoval, budeme to samé prožívat i ve vztahu. Ne proto, že by to tak bylo, ale proto, že naše emoční nastavení nám nedovolí „pustit si do života" někoho, kdo s námi prožije plnohodnotný vztah plný zábavy a radosti.
Objevit a pojmenovat tato negativní nastavení představují základ úspěchu. „S pomocí kouče pak bude klient tato emoční nastavení postupně otáčet a takzvaně je vkládat do své hlavy. Musí je přijmout jako pravdu," vyvsvětluje Lenka Černá.
Zjistila jste, že potřebujete přeprogramovat? Nevěšte hlavu, již mnoho žen to zvládlo a dnes jsou šťastně zamilované. Zkrátka, nebojte se na sobě trochu zapracovat a požádat o pomoc odborníka.