Článek
Rozhodně si nepředstavujte, že inkontinenci přinese jen stáří a celkové ochabnutí. Ve většině případů za únik moči sice opravdu mohou oslabené svaly pánevního dna, které uzavírá močovou trubici, ale nemusí být povolené jen věkem. Problémy mohou nastat také po operaci břicha nebo po úrazu, ale dobře ji znají i těhotné či ženy po porodu.
Proč se to stává?
Inkontinence může být následkem poškození přenosu nervových signálů nebo jejich špatného rozlišování po mrtvici, při Parkinsonově či Alzheimerově chorobě, stejně jako při cukrovce.
„Správnou funkci močového měchýře, tedy shromáždění a vyloučení moči, zajišťují centra v míše a mozku. Pokud není komunikace měchýře s nervovým systémem správná, projeví se to sníženou aktivitou měchýře s obtížným vyprazdňováním, nebo naopak zvýšenou aktivitou, kdy močíte často, překotně a dochází i k nekontrolovatelným únikům moči,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Nelze opomenout i fakt, že inkontinence může být jedním z příznaků infekce či nádorového onemocnění nebo ji mohou vyvolat i některé léky.
Typy inkontinence
Inkontinence může mít několik typů a stupňů. Podle příčiny se dělí na stresovou čili námahovou, tedy tu při smíchu či kýchnutí, když náhle zatnete břišní svaly, a urgentní. Nutkavá je proto, že při ní pociťujete náhlé a silné nucení močit a často dojde k předčasnému úniku moči.
„Urgentní inkontinence je známá také jako syndrom hyperaktivního močového měchýře a jejím příznakem je i to, že močíte víc než osmkrát denně, včetně noci. Hlavními příčinami jsou zvýšená dráždivost a nesprávná funkce svaloviny močového měchýře. U žen ji může způsobit i snížení hladiny estrogenu po přechodu, což vede ke snížení výstelky v močovém měchýři i v pochvě a zvýšení dráždivostí těchto tkání. U mužů bývají důvodem potíže s prostatou,“ říká MUDr. Lukáš Horčička z urogynekologické ambulance Gona s.r.o.
Jak se bránit?
Inkontinenci byste neměli přehlížet a doufat, že se vyřeší sama. Vždy je lepší vše konzultovat s lékařem. I když jsou věci, kterými nic nepokazíte:
- Cvičte – pro zpevnění pánevního dna žen i mužů slouží Kegelovy cviky. Pomohou s lehčí inkontinencí, ale zlepší i sexuální prožitek a dosažení orgasmu. Jedním z možných cviků je také to, že se při močení zatnutím svalů pokusíte přerušit proud moči – a svaly, které v tom pomohou, pak budete pravidelně, nejméně třikrát denně po dobu 6–8 vteřin, zatínat a posilovat. -
- Zbavte se kašle – riziko inkontinence zvyšuje i dlouhodobá fyzická námaha. Ale není to jen těžká práce, jde třeba i o dlouhodobý kašel. Takže se ho co nejdřív zbavte. -
- Ptejte se na možnosti – vyhledejte svého urogynekologa a ptejte se na možnost operace stresové inkontinence! Možnosti léčby jsou různé. Poruchu vyprazdňování nelze léčit medikací. „Léky umí jen brzdit vyprazdňování měchýře, tedy pomoci s jeho hyperaktivitou. Ale ani to není řešení pro všechny. Proto jsme rádi za novou možnost implantace stimulátoru, který se ovládá na dálku,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. -
- Kupte si pomůcky – ať vás trápí jakýkoli stupeň či typ inkontinence, hodně vám mohou ulevit moderní inkontinenční pomůcky. -
- Zhubněte a upravte jídelníček – snížení hmotnosti stav zlepší, ovšem hlavně v případě hyperaktivního močového měchýře velmi prospěje i úprava jídelníčku. Omezte nebo zcela vynechejte kořeněná jídla, citrusy, alkohol a kávu – ještě víc dráždí měchýř. Dbejte i o dostatečný pitný režim. -
Pomohou nenápadné kalhotky
Moderní absorpční pomůcky vás mohou zbavit strachu vyjít ven – jsou diskrétní, účinné, pohodlně se používají a nebrání v každodenních aktivitách.
Máte s tímto problémem zkušenosti?