Článek
Martina čekala své první dítě po několika letech, když těhotenství ne a ne přijít. Možná proto prožívala jiný stav intenzivněji než její kamarádky, které otěhotněly jednoduše. „Chtěla jsem sobě a miminku dopřát to nejlepší, protože jsem vůbec neměla jistotu, že se mi poštěstí mít druhé dítě,“ říká Martina.
Dopřávala si těhotenské masáže, chodila cvičit, studovala si literaturu a zajímala se i o to, jak co nejlépe porodit. „Rozhodně jsem nechtěla třeba porod doma, ale zjišťovala jsem si, jak přivést dítě na svět bezpečně, ale co nejpřirozeněji. Při tomhle pátrání jsem se seznámila s bondingem. Byl to nezapomenutelný zážitek,“ svěřuje se Martina.
Dítě je na světě jen pár okamžiků, vy jste vyčerpaná z porodu, ale přesto se s novým človíčkem okamžitě seznamujete. Dítě je mamince přiloženo na hruď, spojí se kůže novorozence a jeho mámy, navzájem se dívají do očí... Slovo bonding lze přeložit jako sbližování, připoutání.
Pupečník v klidu dotepe
„Bonding po porodu podporujeme. Položení dítěte matce na břicho a dotepání pupečníku je již téměř automatické. Samozřejmě vyjma situací, kdy to zdravotní stav maminky nebo miminka neumožňuje," popisuje mluvčí mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková.
„Dítě s matkou zůstává po krátkém vyšetření lékařem i další dvě hodiny na porodním sále, v současné době zvažujeme, zda by bylo možné dítě u matky na břiše i vyšetřovat. Snažíme se dítě okamžitě přikládat i po sekci, vyjma sekcí v celkové narkóze,“ říká Kamila Hamáčková s tím, že pro tamní porodnici je samozřejmé respektování přání rodičky.
Řekněte svá přání
Aby probíhal bonding tak, jak má, je třeba dodržet několik zásad.
- Novorozené miminko a jeho máma nesmí být rozděleny nejméně dvě hodiny. Pokud maminka rodila císařským řezem, může ji zastoupit tatínek. Dítě musí být vždy přikládáno nahé na nahou pokožku rodiče.
- Maminka a novorozené miminko si musí hledět z očí do očí.
- Zakryto musí být miminko s matkou jednou přikrývkou, aby byla dodržena zásada kůže na kůži.
- Aby nedošlo k rozdělení novorozence a rodiče, je třeba i vyšetření provádět přímo na těle matky, ideálně jen pohledem lékaře, který zjistí, že je vše tak, jak má být.
- Dítě by nemělo být omýváno, aby mu na ručičkách zůstala plodová voda, která má údajně stejnou chuť a vůni jako ženiny bradavky a díky tomu je dítě přirozeně stimulováno ke kojení. To je pro dítě důležité, ale občas se nedaří. Odhalte příčinu, proč vám kojení nejde.
Láska přijde později
Terapeutka Lucie Horníková ale upozorňuje, že přirozeně i maminky, které bonging nevyužily, mají k miminku od začátku blízký vztah a že metoda stoprocentně nesníží riziko poporodních potíží.
„Znám ženu, která žije v zahraničí, kde je půda pro alternativní formy porodů příhodnější, a bonding využila. Po porodu měla velmi těžkou poporodní depresi. Bonding určitě může umocnit štěstí po porodu, ale neznamená to, že bez něj vztah mezi mámou a miminkem nepropukne,“ míní Lucie Horníková, která ženy, které po porodu nezaplaví bezprostřední dávka ohromné lásky k dítěti, uklidňuje.
„Stává se, že se pocit štěstí a vztah k dítěti vyvine později, a to velmi hluboký. Není to nic špatného. Jen ženy si připadají jako špatné matky, nikomu se s tím nesvěří a trápí se tím. Ne každý je schopný hned vstřebat pocity a reagovat ne ně," dodává.
Čeká vás porod? Seznamte se s bondingem.