Článek
Odborně se nazývají cirkadiánní preference nebo chronotypy. Srozumitelnější vám bude rozlišení na skřivany a sovy.
„Chronotyp odpovídá dennímu časování produkce hormonu melatoninu v epifýze. Hlavní funkcí melatoninu je dodržování pravidelných životních rytmů, především střídání bdění a spánku,“ vysvětluje internistka MUDr. Monika Soldánová.
U lidí s časným chronotypem (skřivani) je večerní nárůst a ranní pokles hladin melatoninu dřívější než u lidí s pozdním chronotypem (tzv. sovy). „S přibývajícím věkem dochází ke změnám ve spánkové architektuře. Zatímco u kojenců je produkce melatoninu nejvyšší a jeho vysoká produkce přetrvává přibližně do 15 let, tak okolo 50. roku je na jedné šestině,“ dodává lékařka.
Vliv na spánek i povahu
„Ranní ptáčata jsou aktivnější, což ovlivňuje jejich výkony v práci. Jsou optimističtější, lépe předvídají a přistupují k možným problémům a snáze je řeší,“ říká doktor Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar. I lidé typu sova mají své světlé stránky, jsou například kreativnější a mají lepší smysl pro humor.
Skřivani to mají v naší společnosti snazší, moderní doba respektuje spíše jejich nastavení. Ranní vstávání do školy či do práce ale nesvědčí sovám. I když se sovy s konvenčním časovým rozložením spánku a bdění snaží sladit, může to u nich vyvolat únavu, dezorientaci a podrážděnost.
Kvalitní spánek je přitom důležitou součástí tělesné a duševní regenerace. „Spánek má vliv na obranyschopnost, rychlost a správnost přijímání a zpracování informací nebo na endokrinní procesy. Mezi hormony fungující v noci patří zejména růstový hormon či hormony kůry nadledvin. Špatný spánek se může odrazit i na vaší váze nebo sexuálním životě,“ dodává Monika Soldánová. Některé výzkumy uvádí, že každá další hodina spánku zvyšuje šance na sex druhý den, a to o celých 14 procent.
Bude hůř
26. března dojde k přechodu na letní čas, což pro mnoho lidí představuje další komplikace přirozeného cirkadiánního rytmu. Podle studie uveřejněné v časopise Science Daily nejsou naše biorytmy schopny ze dne na den zareagovat na změnu času. Až čtvrtina populace pak bojuje s poruchami spánku, zhoršením pozornosti, malátností, bolestí hlavy, únavou. U některých jedinců se to projevuje i prohloubením depresí, které mohou vyústit až v sebevraždu.
Jiná studie, uveřejněná v magazínu The New England Journal of Medicine, odhalila, že první tři týdny po změně zimního času na letní vzrůstá dokonce výskyt srdečních záchvatů, a to o 6–10 procent.
Odborníci doporučují změnu času překonat pomocí sportu a dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu. Dopřejte si také dostatek vitaminů, jde-li to, uberte z běžných aktivit a méně se stresujte.
Praktikujte spánkovou hygienu
K podpoře přirozeného spánku pomůže pravidelnost, tedy uléhání a vstávání každý den v přibližně stejnou hodinu. V ložnici udržujte teplotu mezi 18–20 ̊C.
Nekvalitní spánek může být způsoben i nesprávnou životosprávou. Od pozdního odpoledne vynechejte povzbuzující a alkoholické nápoje, tučná jídla a naposledy jezte maximálně 4 hodiny před spaním.
Můžete zkusit sáhnout i po bylinkách. Při nespavosti se doporučuje kozlík, chmel, meduňka, třezalka, levandule a mučenka. Zkuste je i ve formě kapiček či kapslí (například Swiss Sleepnox Forte, Bylinné kapky Dr.Popov či květová esence BIO Bachovky Spánek), v nichž je koncentrace bylin mnohonásobně vyšší než v přirozených čajích.
Jste skřivan, nebo sova?