Článek
Na rozdíl od jiných složek potravy, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky, je vláknina nestravitelná, a tedy pro tělo energeticky nevyužitelná. V tom ale spočívá její hlavní přínos. Prochází totiž organismem a pozitivně ovlivňuje chody v trávicím traktu, jejichž správné fungování je pro vaše zdraví nezbytné.
Vlákniny jsou dvě. Potřebujete obě!
S vlákninou je to ještě tak, že existují dva druhy, které mají odlišné účinky – potřebujete je proto oba. Svůj denní příjem proto musíte načerpat z více zdrojů.
„Podle účinku se vláknina dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Nerozpustná vláknina zvětšuje objem stolice a zrychluje její průchod tlustým střevem. Díky ní je omezen kontakt toxických látek ve stolici s buňkami ve stěně tlustého střeva i jejich vstřebávání. Stěnu tlustého střeva také mechanicky čistí,“ uvádí Mgr. Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka a odborná garantka projektu Vím, co jím a piju.
„Rozpustná vláknina zase zpomaluje průchod trávené potravy trávicím traktem, omezuje vstřebávání některých živin v tenkém střevě. Také zpomaluje rychlost vstřebávání jednoduchých sacharidů, díky čemuž pomaleji roste hladina cukru v krvi. Jeden z druhů rozpustné vlákniny působí i jako prebiotika, která podporují růst pozitivní střevní mikroflory,“ dodává.
Nerozpustná vláknina se nachází především v celozrnných obilninách, ořeších, semenech a některých druzích zeleniny jako květák, rajčata, cuketa nebo celer. Rozpustná vláknina je pak hojně zastoupena hlavně v luštěninách, bramborách, kořenové zelenině a v ovoci, zejména v jablkách a banánech (další potraviny najdete zde).
Co vám hrozí při nedostatku vlákniny?
Podle doporučení by měl dospělý člověk denně přijmout 25–30 gramů vlákniny (příklady potravin a jejich množství jsou výše v tabulce). To ale většina z vás nedodržuje. Podle statistik České průmyslové zdravotní pojišťovny průměrný Čech nepřijme ani polovinu z tohoto množství a 98 procent populace má ve stravě vlákniny nedostatek.
To je ale rizikem pro řadu zdravotních komplikací...
1. Zácpa– „Vláknina váže hodně vody, čímž ředí střevní obsah. Dochází tak ke změkčení stolice a zvětšení jejího objemu, což řeší problémy se zácpou,“ uvádí nutriční odbornice Jitka Freibauerová ze studia Výživou ke změně.
2. Hemoroidy – Ty nejčastěji vznikají právě ve spojitosti s déletrvající zácpou. Vláknina je nejenom prevence hemoroidů, ale i přírodní prostředek jejich léčby.
3. Nadváha – „Vláknina totiž nejenomže zmírňuje pocit hladu, ale i snižuje vstřebávání hlavně tuků a cukrů, a tím zmenšuje příjem kalorií,“ vysvětluje Jitka Freibauerová, která dodává, že při hubnutí je vláknina velkým pomocníkem.
4. Cévní onemocnění – V první řadě vláknina snižuje krevní tlak, který je rizikem pro řadu těchto chorob. Za druhé snižuje LDL cholesterol, jehož zvýšená hladina může vést k ateroskleróze.
5. Cukrovka – Snižuje její riziko díky stabilizaci hladiny cukru v krvi.
6. Žlučové kameny – Obezita a nevhodná strava s nedostatkem vlákniny jsou hlavní příčiny vzniku žlučových kamenů. Opět se ale vláknina uplatňuje i při léčbě, protože pektin v ní obsažený rozpouští již existující kameny.
7. Rakovina – Česká republika vévodí žebříčkům ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Právě těmto dvěma typům vláknina díky svým čisticím účinkům pomáhá předcházet.
Jíte dost vlákniny?