Článek
Určitě jste už párkrát na stěnách přetírali problematická místa další vrstvou nátěru, ale výsledek nebyl ani poté nic moc... Chyba může být v postupu, děláte to správně?
Skvrny a fleky
Flíček od vylité kávy nebo vína, dětské barvičky, mastné skvrny… Jak se jich zbavit?
„Záleží na podkladové barvě. U bílé zdi skvrnu ,vygumujte' křídou, u ostatních barev pomůže chleba. Na červené víno lze použít sůl, která vysaje přebytečnou tekutinu i barvu, nebo skvrnu vyčistěte saponátovým roztokem. A u velkých fleků, například od dětských barviček, použijte smirkový papír. Následně takto ošetřená místa přetřete barvou,“ doporučuje Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři Natěrači CZ.
A když to nestačí
Ne všech skvrn se však lze takto jednoduše zbavit, problémy jsou například s mapami svědčícími o vytopení nebo u zažloutlých fleků od nikotinu. Pak se doporučuje seškrábat všechny vrstvy původní malby, tedy až na omítku, aplikovat penetraci, izolační nátěr nebo izolaci ve spreji (jsou paropropustné, zabraňují srážení vody) a nakonec řešit novou výmalbu.
Proč vznikají plísně
Každý ví, že plísním svědčí teplo a vyšší vlhkost vzduchu, ale můžou se objevit také v prostředí, kde je teplota třeba i 10 °C či méně – avšak stabilní, stejně jako vlhkost vzduchu. „Pokud jsou zdi nebo střecha špatně izolované, vniká z exteriéru přes stěnu či střechu do místnosti vlhko, které se nemá kam odpařovat. Potom se ukládá na stěně, kde vzniká plíseň,“ vysvětluje Stanislav Kralovanský. V těchto případech je třeba odstranit příčinu vzniku plísně.
Není to váš případ, a přesto se plísně objevují? Pomůže časté a pravidelné větrání (plíseň nemá ráda průvan) i zdánlivé maličkosti, které eliminují zdroje vlhkosti. Například byste v dané místnosti neměli sušit prádlo, jde-li o kuchyň, musí být vybavena digestoří, koupelna vhodně vybraným ventilátorem a podobně. A rovněž dovolte stěnám volně dýchat, čili nestavte nábytek těsně k nim – vlhkost se pak nebude hromadit, ale odpaří se.
Kdo za to může
Možná ale vůbec nevíte, zda plíseň vzniká kvůli špatnému stavebnímu zásahu, nebo provozem domácnosti. Nejprve se musíte dostat pod nátěry, až k omítce. Je-li zeď vlhká, pak problém tkví například v nedostatečné izolaci či jiné stavební chybě, je-li podklad suchý, pak k jejímu vzniku přispíváte sami.
Odstranění krok za krokem
Stanislav Kralovanský doporučuje nejprve se zbavit starých nátěrů, tedy seškrábat všechny vrstvy původních maleb až na omítku.
A co dál? Místo je třeba dezinfikovat biocidním přípravkem, který likviduje plísně, pak se musí použít penetrace. To je velmi důležité, protože zatímco svrchní nátěr skutečně představuje povrchovou úpravu, penetrace působí do hloubky podkladu.
„Penetrace je příprava zdi na malování, zpevní podklad a zvýší jeho přilnavost, sjednotí savost zdi, a tak zabrání vzniku fleků a skvrn na nové malbě,“ říká odborník. A s nadsázkou dodává, že penetrace je jako make-up, prostě základ. Následně se stěna vymaluje ve dvou vrstvách, a to barvou s přísadou jubocidu, což je fungicidní roztok fungující jako prevence vůči růstu plísní.
Zdá se vám to složité? Nebo opakovaně používáte některý z biocidů, ale on už nezabírá? Pak se obraťte na zkušené malíře, aby vám pomohli. Vyplatí se vám to.