Článek
Když venku pálí slunce, láká vás to k vodě. Ale ne vždycky můžete vyrazit anebo se vám prostě nechce ven. Jenže jak se zchladit doma?
Než začnete na internetu hledat ventilátory a klimatizace, zatáhněte ráno všechny závěsy a rolety. Nedáte tak slunečním paprskům šanci rozpálit váš domov už v brzkých hodinách. Lepšího efektu dosáhnete, necháte-li na okna nalepit speciální protisluneční fólie, které by měly zadržet většinu tepla. Ale ani tohle všechno nemusí stačit.
Krásné a efektivní ventilátory
Stěny domu se po pár dnech vysokých venkovních teplot prohřejí a není kam utéct. Na místě je vybavit se chlazením. Levnější variantou jsou ventilátory. Bohužel vzduch samy o sobě příliš neochladí, ale zajišťují jeho proudění, což vede k příjemnému osvěžení. „Větrák je řešením ochlazení pro všechny, kteří se stejně jako já vyhýbají klimatizaci, tedy pro organismus nepřirozenému skokovému rozdílu teploty,“ říká designér Jan Vacek, člen designérského dua Vacek & Smid.
Vybírat můžete mezi standardními modely, jejichž ceny se pohybují v řádech stokorun, nebo si pořídit ventilátor, který bude ozdobou celého interiéru. A my jsme jich pár našli.
Mobilní chlazení
Pokud s nespokojíte s obyčejným větrákem, můžete si pořídit mobilní klimatizační jednotku. Příjemná teplota v místnosti je raz dva a bez větších stavebních úprav, které vyžadují klasické klimatizace. Ale i v tomto případě je potřeba jistá údržba.
Většina přenosných jednotek odvádí kondenzovanou vodu do nádržky, kterou nesmíte zapomenout vyprázdnit. Existují ale také modely, které si s touto kapalinou poradí tím, že ji automaticky odpařují do okolí.
U mobilních klimatizací musíte počítat s tím, že horký vzduch musí někam odcházet. Standardně jsou vybavené hadicí, kterou je potřeba někam umístit. Nejčastěji se dělá otvor do skleněné tabule v okně, v jeho rámu nebo do zdi pod parapetem. Otvor musí být dokonale utěsněn, jinak nebude vaše chlazení efektivní.
Klimatizace jako sázka na jistotu
Pokud máte v plánu stavět dům nebo rekonstruovat byt, zamyslete se nad instalací klimatizační jednotky. Využijete ji i v zimě, kdy vám může příjemně vytopit místnost.
„Zájem o klimatizační jednotky ze strany uživatelů je zpravidla zvýšen během letního období. Výběr vhodného modelu však závisí na více faktorech, jako je účel využití a velikost daného prostoru. Vedle programů pro chlazení vzduchu hledají uživatelé také funkce pro energetickou úsporu, stabilní výkon a ochranu před viry a alergeny,“ uvedla Erika Nosková, produktová manažerka pro oblast klimatizací ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.
Při výběru klimatizace postupujte opatrně a nechte si poradit od odborníků. Není to jako nákup televize – čím větší, tím lepší. U klimatizace je potřeba zohlednit několik faktorů, jako je velikost místnosti, její výška, orientace vůči světovým stranám, počet a typ oken… Na základě toho vám bude vypočteno, jaký výkon pro danou místnost potřebujete. Klasické nástěnné split jednotky vyžadují již zmíněné stavební úpravy, tedy propojení vnitřní a vnější jednotky.
Možná vás teď napadá, že klimatizace jsou jen viry a bakterie šířené do ovzduší. Ano, tak tomu je ve veřejných prostorách, když se o ně nikdo pravidelně nestará. Moderní domácí jednotky jsou vybaveny hned několika filtry, včetně např. plazmového, který zachytí i mikroskopické částice. Klimatizace se také umí sami čistit a zvlhčovat vzduch, což jistě oceníte.