Článek
Ačkoli se o estrogenech nejčastěji mluví jako o ženských hormonech, vyrábí si je i mužské tělo. U mužů ovlivňují hlavně kvalitu spermií (ta se mimochodem po 40 zhoršuje) a sexuální apetit, ale mají vliv i na kosti a kůži. U obou pohlaví je dobré mít jich ani moc, ani málo, protože jejich nedostatek i přebytek může mít zdravotní následky. Výrazně také ovlivňují možnost početí.
Co jsou estrogeny
Estrogeny se tvoří ženám ve vaječnících a placentě. Po menopauze je produkují nadledvinky, játra a tuková tkáň. U mužů jsou zdrojem hlavně varlata, ale umí si estrogen vyrobit, velmi zjednodušeně řečeno, i přeměnou testosteronu, především u obézních jedinců.
Zvenčí je můžete přijímat ve formě některých léků a potravinových doplňků, ale i vybraných druhů potravin, kterým se ještě budeme věnovat.
K čemu slouží
Jako pohlavní hormony mají zásadní vliv na reprodukční systém, tedy plodnost. Důležité jsou hlavně u žen, protože ovlivňují nástup a pravidelnost menstruačního cyklu, ovulaci, vývoj děložní sliznice, ale i zrání vajíčka.
Kromě toho chrání kosti i cévy, ovlivňují metabolismus a spalování tuků, mají vliv i na paměť, ale postarají se i o ženský tvar těla, tedy o to, zda budete mít „boky jako skříň“.
Na postavu mají vliv i u mužů, pokud jich mají moc, mohou mít zvětšené prsní žlázy, ženštější postavu, ale i třeba trpět větší náladovostí.
Rozlišujeme tři hlavní druhy estrogenů – estradiol, estriol a estron. U žen vznikají každý v jiné části těla v různém období života a spolu s menstruačním cyklem se mění jejich hladina. Estradiol produkují vaječníky a jeho stav stoupá během menstruace, v těhotenství se stará o krevní oběh plodu. Estriol produkuje placenta a je zásadní v těhotenství pro celkový zdravý vývoj plodu. Estron je hormon vznikající hlavně v menopauze, kdy přebírá funkci estrogenů vznikajících ve vaječnících.
Jak se zjišťuje jejich hladina
Hladinu estrogenů v krvi lze zjistit v laboratoři ze vzorku krve. Kolísání je přirozené, ovšem dlouhodobé odchylky mohou mít vliv na váš zdravotní stav. Hladinu estrogenů si můžete ověřit i pomocí domácího testu. Optimální stav u žen je 43–180 pg/ml, u mužů 10–25 pg/ml.
Nízká hladina estrogenů
Nízká hladina estrogenů zapříčiní nejen nepravidelnou menstruaci, ale také změny nálad, návaly horka, vaginální suchost, bolesti hlavy, deprese nebo častější infekce močových cest. „Nedostatek estrogenů stojí i za vznikem osteoporózy, neboť zásadně ovlivňují metabolismus kostní tkáně,“ vysvětluje radioložka z EUC Kliniky Brno, Kateřina Zezulová.
Příčinou nedostatku estrogenů mohou být problémy s činností vaječníků, onemocnění ledvin, ale i poruchy příjmu potravy nebo přehnaná fyzická aktivita.
Hladinu estrogenů je potřeba zvýšit hlavně při snaze otěhotnět. Primárně se sleduje u žen, ale pokud je příčinou nízká sexuální aktivita, poruchy erekce nebo kvalita spermií, řeší se i u mužů. Lze nasadit hormonální substituční léčbu, ale pomáhá i dostatek spánku, vyvážená strava a zdravý životní styl. Podporou mohou být i přírodní estrogeny, tedy fytoestrogeny v jídle.
Potraviny pro zvýšení estrogenů v těle
- sezamová a chia semínka -
- sója -
- čočka -
- batáty -
- meruňky -
- tempeh -
- tofu -
- mrkev -
- česnek -
- bylinky maca peruánská nebo andělika -
Vysoká hladina estrogenů
„Zvýšená hladina se nejčastěji projeví vypadáváním vlasů, nadměrným ukládáním tuku nebo nepřirozeně silným menstruačním krvácením, může jít i o bolestivé otoky prsou či prudké změny nálad,“ říká Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.
Důvodem vysoké hladiny estrogenů může být i syndrom polycystických ovarií, endometrióza, ale i konzumace alkoholu či nádory na vaječnících. Je nutné příčinu odhalit a odstranit.
U mužů bývá důvodem nezdravý životní styl a tloušťka. Podporou je opět zdravý životní styl zahrnující i snížení stresu a správný jídelníček. Pokud je v něm moc tuků a sacharidů, častěji trpíte zácpou, a kvůli ní se v těle hromadí i přebytky estrogenů.
Potraviny pro snížení estrogenů v těle
- tučnější ryby -
- brokolice -
- květák -
- kapusta -
- granátové jablko -
- obecně více vlákniny a omega-3 mastných kyselin -