Článek
Už vás unavuje vedro, které dělá z vašeho bytu saunu? Tohle počasí je už opravdu úmorné - a tím víc, že vysoké teploty trvají i přes noc, takže hodně lidí špatně usíná. Protože to má ještě nějakou dobu trvat, může se hodit pár tipů, jak si doma udržet přijatelnější klima. Jasně, můžete zainvestovat a pořídit si klimatizaci, ale existují i levnější metody, které fungují také – vyzkoušeli jsme je!
Ochlaďte vzduch
Rozhodně se vyplatí pořídit si větrák. Abyste znásobili jeho efekt, dejte před něj mísu s ledem nebo studenou vodou, případně přes něj přehoďte vlhkou utěrku. Je to velmi snadný a efektivní způsob ochlazení bytu.
Větrák by neměl foukat přímo na vás. Mohli byste nastydnout nebo si přivodit jiné zdravotní komplikace. „Při přímém působení chladného vzduchu na odkryté části těla může dojít k lokálnímu podchlazení a tím i k zatuhnutí, zablokování a bolesti svalstva. Nejnáchylnějšími partiemi jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast. Hrozí i zatuhnutí obličejových svalů a bolest hlavy,“ vysvětluje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.
Zatemněte okna
Nejvíc se ohřejí ty prostory bytu, kam svítí slunce celý den. Proto se vyplatí zatáhnout záclony a závěsy, ideálně okno zatemnit. Můžete si pořídit drahé žaluzie nebo rolety, ale vystačíte si i s roletami, které si vyrobíte sami z role balicího papíru, zbylých tapet nebo alobalu.
Stačí si naměřit šíři skla v okně a podle toho ustřihnout pruh či několik pruhů, které poskládáte do harmoniky a přilepíte na okno oboustrannou lepicí páskou. Alobal nebo jinou lesklou vrstvu zvolte jen v případě, že nemůže nepříjemně oslňovat sousedy či projíždějící auta. Pokud dáváte do oken barevnou tapetu, volte studené odstíny modré a zelené, protože navozují pocit chladu.
V létě byste neměli nechávat okna otevřená celý den, a to ani na ventilačku. Nejlepší je větrat ráno a večer po západu slunce a občas udělat v bytě průvan. Jak? „V nejchladnější místnosti otevřete okno na ventilaci, nechte otevřené dveře do místnosti, kterou chcete ochladit, a v ní pak otevřete okno naplno. Jde o přirozenou klimatizaci, která může během dvaceti minut vzduch ochladit až o pět stupňů,“ říká Jiří Scheidel, produktový manažer společnosti Vekra.
Zvlhčete okolí
Teplý vzduch v bytě se snažte zvlhčit nejen proto, že se vám bude lépe dýchat a v bytě bude méně prachu, ale bude vám chladněji. Pozor ale, abyste to nepřehnali a neudělali si z bytu deštný prales.
Schovejte věci před teplem
Poslední rada je jednoduchá: všechno, co jde, před sluníčkem schovejte. Přesuňte věci na co nejchladnější místa, například pyžamo dejte přes den do mrazáku, peřiny zabalte a strčte do peřiňáku nebo skříně.
A jak přežít vedro, když nejste doma? Roli hraje výběr oblečení i to, co pijete. Nezapomeňte také v teplém počasí správně ochlazovat vaše pejsky.