Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ráno se probouzíte se strnulým krkem, nebo dokonce s bolestí krční páteře? Nesvádějte to na přeležení. Může být totiž na vině i stáří a opotřebovanost polštáře. Odborníci doporučují jeho výměnu minimálně jednou za tři roky. A to i v případě polštáře plněného prachovým peřím po babičce – i jeho výplň totiž potřebuje pravidelnou obměnu.
Jak na správný výběr polštáře
Žádný polštář není vyloženě špatný. Vždy je však potřeba zohlednit jeho materiál, tvrdost, výšku, ale také to, v jaké poloze nejčastěji spíte. „Pro polohu na zádech a na boku je vhodný vyšší polštář. Po ty, kdo spí převážně na břiše, je vhodný zase nižší polštář. Alergici upřednostní syntetické materiály před peřím. Peří zase ocení ti, kteří mají rádi načechrané polštáře. Samostatnou kategorií jsou pak ergonomické polštáře, které zajistí potřebnou oporu díky paměťové pěně,“ vysvětluje Petra Kendíková ze společnosti IKEA.
1. Spánek na zádech
Usínáte a spíte v poloze na zádech? Pak byste měli být mírně v předklonu. Ideálním typem je rovný nízký polštář nebo anatomická varianta s dvojitou vlnou a žlábkem uprostřed. Podél delších stran je větší a menší vlna, která zabrání padání hlavy.
2. Spánek na břiše
Spát na břiše není zrovna ideální, ale poručíte si jen těžko. I když totiž usnete na zádech, v průběhu noci se stejně převalíte tak, jak je vám nejpřirozenější. Pomůže vám velmi nízký a vzdušný polštář – krk se nebude tolik prohýbat a uvolní se namáhané svalstvo.
3. Spánek na boku
Pro spánek na boku se kromě zmíněného anatomického polštáře s vlnami doporučuje velká podpěra, protože je hlava vysoko. Výška polštáře není přesně definovaná, záleží na šíři ramenou. Je jasné, že statní muži budou potřebovat větší polštář než drobné ženy.

Když si koupíte ergonomický polštář, uděláte pro svou krční páteř to nejlepší, co můžete. Nevyhovuje ale všemFoto: Senyuk Mykola, Shutterstock.com
Jaká výplň je pro polštář ideální
Výběr vnitřního materiálu polštáře záleží jen na vašich preferencích (případně omezeních ve formě alergie). Kvalita spánku se odvíjí i od dalších okolností.
1. Prachové peří
Peří dodává polštáři příjemnou pružnost a poddajnost, takže se v něm náplň může libovolně přesouvat a poskytovat hlavě pohodlí, ať už ležíte na boku, na břiše, nebo na zádech. Je však nutné se o něj starat a o výplň pravidelně pečovat, někdy i s pomocí profesionálů. >>>Jak prát peří v pračce
2. Duté vlákno
V porovnání s polštáři s péřovou náplní si ty z dutého vlákna často dokážou při vysoké kvalitě udržet nízkou cenu. Tato výplň se doporučuje alergikům a také těm, kdo v noci trpí nadměrným pocením.
3. Paměťová pěna
Paměťová pěna podpírá hlavu v takové poloze, aby na tělo nebyl vyvíjen žádný tlak. Je citlivá na teplo, jeho vlivem měkne a přizpůsobuje se tvaru hlavy. Tím se dosáhne maximální opory šíje.
Upřesnění základních pojmů
Ztrácíte se v pojmech, jako je anatomický, ortopedický a zdravotní polštář? Nevadí!
- Anatomický polštář se tvaruje podle lidského těla a drží ho tím v optimální poloze.
- Ortopedický polštář by měl předcházet problémům s páteří.
- Zdravotní polštář nese označení CE, což dokládá, že splňuje platné směrnice a neohrožuje zdraví. Jedná se o zdravotní prostředek.
Kdy polštář vyměnit a jak o něj pečovat
Jak často je vhodné polštář měnit? Optimální doba je po třech letech. Záleží ovšem na kvalitě! Pokud do polštáře investujete a je kvalitní, vydrží klidně i deset let, tedy dobu, po jakou by měla sloužit i matrace. Důležitá je také péče o polštář. „Polštáře ze syntetických materiálů je možné prát bez obav v pračce. U péřových doporučujeme být opatrnější, aby si péřová náplň zachovala načechranost, čemuž pomůže i sušení v sušičce. Polštáře perte na 60 °C v režimu běžného praní, u péřových použijte třetinu obvyklého množství pracího prášku,“ radí Petra Kendíková.