Článek
Drželi jste celý leden poctivě dietu, a možná se dokonce chystáte i na čtyřicetidenní půst před Velikonocemi? Pak si zasloužíte trochu kaloricky zahřešit. Nejlepší doba na to je masopust a především Tučný čtvrtek. Nejmenuje se tak pro nic za nic – v tento den se tradičně podávají smažené koblihy, křupavé boží milosti, zabijačkové pochoutky (třeba domácí tlačenka) a pečená masa. Tak co si dáte?
Pečené morkové kosti
- 1 kg nařezaných morkových kostí
- 2 šalotky
- 4 stroužky česneku
- 2 hrsti petržele
- sůl a pepř
- olivový olej
- 1 citron
- pečivo k podávání
Postup
01.
Kosti pořádně omyjte a v troubě vyhřáté na 200 °C pečte nastojato asi 20 minut, aby morek změkl, ale úplně se nerozpustil a nevytekl. Mezitím smíchejte nasekané cibulky a petržel, prolisovaný česnek, sůl a pepř s olivovým olejem a trochou citronové šťávy. Pečivo nasucho opečte na pánvi nebo v toustovači. Morek mažte na připravené topinky a doplňte petrželovým salátkem.
Tip: Den předem namočte kosti do studené vody, aby se zbavily zbytků krve. Vyjedené pak použijte do vývaru.
Koleno na pivu a medu s petrželovým pyré
- 2 vepřová kolena
- 3 cibule
- 500 ml černého piva
- 8 stroužků česneku
- ½ lžičky drceného kmínu
- 2 lžíce medu
- sůl
Na pyré
- 4 větší kořenové petržele
- 1 mrkev
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl a pepř
- 150 ml smetany ke šlehání
Postup
01.
Kolena omyjte a kůži nařízněte do mřížky, aby se lépe propekla a marináda se dostala i k masu. Pekáč nebo velký hrnec vyložte proužky cibule, osolte, do kůže vetřete směs prolisovaného česneku, kmínu, medu a lžičky soli a kolena položte na cibuli. Podlijte pivem, zaklopte a pečte při 180 °C 2,5 až 3 hodiny doměkka. Maso občas přelijte vypečenou šťávou. Na závěr pečení odklopte a dopečte dokřupava.
02.
Zatímco se maso peče, připravte si pyré. Petržel i mrkev oloupejte, nakrájejte na špalíčky o délce asi 3 cm, pokapejte olejem a dejte na 45 minut péct. Poté zeleninu přendejte do hlubší mísy, dochuťte solí, pepřem, přilijte smetanu a vše rozmixujte v jemné pyré.
03.
Koleno podávejte s petrželovým pyré nebo jen tak s čerstvým chlebem, kysaným zelím, hořčicí, křenem a samozřejmě dobře vychlazeným pivem.
Tip: Z uvedeného množství surovin získáte 4 porce. Chcete zkrátit čas pečení? Koleno nejdřív hodinu povařte s kořenovou zeleninou, bobkovým listem, pepřem a novým kořením. Získáte tak výborný vývar. Nechte ho vychladnout a seberte z něj přebytečný tuk.
Sváteční koblížky
- 330 g hladké mouky
- 20 g hrubé mouky
- 30 g rozpuštěného másla
- 1 lžíce cukru krupice
- 2 žloutky
- 25 g čerstvého droždí
- sůl
- 1 sáček vanilkového cukru
- 1 lžička rumu
- 200 ml mléka
- 100 g marmelády
- asi 500 ml oleje na smažení
- moučkový cukr na posypání
Postup
01.
Polovinu vlažného mléka (mělo by mít okolo 30 stupňů) v hrníčku smíchejte s cukrem, rozdrobte do něj kvasnice, mícháním je rozpusťte a nechte vyběhnout kvásek. Mezitím do mísy navažte mouku, rozpuštěné máslo, žloutky, přidejte špetku soli, rum i vanilkový cukr. Kvásek vlijte do mísy, doplňte zbytek mléka a hnětačem vypracujte hladké těsto. Posypejte ho moukou, přikryjte utěrkou a nechte 45 minut kynout.
02.
Pomoučněte pracovní desku a těsto nožem rozdělte na 15 stejných dílů. Každý v dlaních mírně roztáhněte do placičky, snažte se ale z těsta nevymačkat všechny bublinky, opravdu ho spíše natahujte. Do středu každé placičky umístěte trochu marmelády a zabalte do měšce. Spoje dobře prsty upevněte, koblihu otočte a v dlaních ještě koulením vyhlaďte. Pokládejte je na pracovní plochu spojem dolů. Když máte hotovo, přikryjte je utěrkou, aby neosychaly, a nechte ještě asi 20 minut kynout.
03.
Mezitím rozpalte v hluboké pánvi s víkem olej. Koblížky smažte zhruba po třech minutách z obou stran. Vyplatí se používat pokličku, která vytvoří mírně vlhké prostředí a koblížky tak ještě více vyběhnou. Po usmažení je osušte kuchyňskými utěrkami, pocukrujte a podávejte.
Tip: Pro vykrajování koblih samozřejmě můžete použít klasický způsob, kdy se k sobě přitlačují dvě kolečka. Pokud zvolíte balení do měšce, nemusíte se bát, že by náplň z koblih při smažení vytekla a spálila se.
Boží milosti
- 250 g hladké mouky
- 50 g másla
- 50 g cukru krupice
- ¼ lžičky soli
- 2 lžíce bílého vína
- 2 žloutky
- kůru z 1 citronu
- 4 lžíce smetany (na vaření nebo zakysané)
- hladká mouka na vyválení
- tuk na smažení (sádlo, máslo nebo řepkový olej)
- moučkový cukr na obalení
Postup
01.
Mouku, máslo, cukr, sůl, víno, žloutky a citronovou kůru propracujte a za stálého hnětení (nejlépe v kuchyňském robotu) přidejte tolik smetany, aby vzniklo hladké těsto. Propracovávejte tak dlouho, až se na těstě začnou objevovat bublinky. Poté na pomoučeném vále vyválejte co nejtenčí plát a vykrajujte z něj obdélníčky nebo trojúhelníčky a uprostřed je rádýlkem několikrát nařízněte. Smažte v rozpáleném tuku dorůžova, nechte odkapat na papírové utěrce a poté obalujte v moučkovém cukru.
Tip: Do cukru přidejte skořici nebo vanilku a k moučníku podávejte marmeládu.
Masopust 2024
- Tučný čtvrtek: 8. února
- Masopustní neděle: 11. února
- Masopustní pondělí: 12. února
- Masopustní úterý: 13. února
- Popeleční středa: 14. února
Také vás přepadla pořádná chuť na maso? Zkuste 50 receptů na nejlepší pečínky, určitě si vyberete.