Článek
Postup
01.
Rybu seřízněte, nebo ještě lépe rovnou kupte tak, aby byla všude zhruba stejně vysoká - nejlepší jsou středové filety, ne ocasové části. Použila jsem dva 300g kousky, abych jeden mohla obarvit červenou řepou a druhý nechat čistý. Kromě lososa se hodí i pstruh lososovitý.
02.
Pod pod tekoucí vodou nožem oškrábejte šupiny a osušte. Sůl smíchejte s cukrem a najemno nasekaným koprem, pro načervenalou barvu vmíchejte ještě dvě najemno nastrouhané syrové řepy (nebo ji jako já dejte jen do poloviny, pak stačí jedna bulva).
03.
Hlubší nádobu vyložte potravinářskou fólií, na dno nasypejte trochu solné směsi, na ni položte rybu kůží dolů a ze stran i svrchu ji celou překryjte zbytkem směsi, tak aby ryba nikde nevykukovala. Misku zabalte do fólie, zatižte (konzervou nebo třeba krabicí džusu) a nechte v chladu dva až tři dny marinovat. Pokud chcete rybu spíše syrovou, můžete i méně, naopak strop jsou čtyři dny.
04.
Po uplynutí příslušné doby rybu vyndejte, opláchněte studenou vodou, osušte, odkrojte kůži a ostrým nožem krájejte na tenké plátky. Cukr a sůl vytáhnou vodu, maso zpevní a chutí i strukturou bude připomínat lososa uzeného.
05.
Podávejte se studenou hořčičnou omáčkou z kysané smetany, hořčice, majonézy a citronu, dochuťte sekaným koprem, solí a čerstvě mletým pepřem. Gravad lax je skvělý předkrm jen tak i na chlebíčky. Doplnit ho můžete sekanou cibulkou, kapary, okurkou, ředkvičkami a skrojky citronu.
Tip: Poté co rybu zakryjete solnou směsí, pokapejte ji ještě trochou vodky nebo ginu – pomáhá konzervaci a masu dodá lehounkou příchuť, ale alkohol na chuti nijak nepoznáte.
Gravlax je nejlepší na žitném chlebu a nic nezkazíte ani klasickou domácí majonézou.