Článek
Výběr kosmetiky se vždy odvíjí od vašeho typu pleti. Variantou ke krémům, nebo jako jejich doplněk, jsou pleťové oleje. Najdete jich nespočet druhů a zorientovat se v nich dá jednomu zabrat. Přinášíme návod, jaký olej se ideálně hodí pro ten který typ pokožky a jak s ním správně nacházet.
Pozor na ucpání pórů
Výběr nepodceňujte. Nikdo nechce skončit s opupínkovaným čelem, protože zvolil nevhodný olej. „Je třeba brát v potaz, že každý olej je jiného komedogenního stupně a některý může způsobovat ucpávání pórů a tím pádem přispívat ke vzniknu akné,“ varují Andrea Hájková a Hanka Neubertová, odbornice na pleť a spolumajitelky obchodu s kosmetikou a niche parfémy Myskino.
Hodně komedogenní, tedy ucpávající póry, je například oblíbený kokosový olej. U lidí se sklonem k akné tak může nadělat pěknou paseku. Obecně je také nejlepší si vybírat oleje v bio kvalitě.
Jak olej používat
Oleje je potřeba nanášet vždy na vlhkou pleť. Samy o sobě totiž neumějí dodat hydrataci, ale když olej na kůži smícháte s troškou vody, dokáže vláhu uzamknout uvnitř. Při nanášení pleť masírujte, má to přímo magické účinky.
Ideální je používat olej jako večerní péči, ale pokud máte pokožku suchou, věříme, že ho snesete i ráno, protože žíznivá kůže ho přímo vcucne. Vždy pak počkejte několik minut, aby se olej dobře vstřebal, a teprve poté začněte nanášet make-up.
1. Oleje na vrásky a pro zralou pleť
Co účinkuje na vrásky a jako anti-age prevence? Šípkový olej má silné regenerační schopnosti a mimo jiné zjemňuje jizvičky. „Arganový olej je i přes typickou vůni velmi žádaný pro své zvláčňující hydratační účinky a viditelný efekt na vrásky,“ říká kosmetička značky Nobilis Tilia Petra Pražáková a dodává ještě jeden tip: „Výborným pomocníkem v době klimakteria je makadamiový olej. Díky obsahu vzácné kyseliny palmitoolejové zlepšuje vitalitu a hodí se k masáži. Ideální je pak v kombinaci s arganovým olejem, kdy se kumulují účinky obou a umocňují péči o zralou pleť.“
Pro stárnoucí pokožku se hodí i rakytníkový olej: obsahuje vitaminy A a E, které zlepšují pružnost pleti, pomáhají léčit její poškozený povrch, působí protizánětlivě a oddalují vznik vrásek.
2. Oleje pro problematickou a mastnou pleť
„Pro mastnou a problematickou pleť jsou nejlepší lehké, též nazývané suché oleje,“ radí Andrea Hájková a Hanka Neubertová. Hodí se například mokřadkový, brutnákový, konopný, olej z vinných hroznů či z kukuřičných klíčků. Skvělé jsou též antibakteriální oleje: šípkový či levandulový.
Méně známé oleje, nimbový a tamanu, mohou přinést zlepšení v případě akné. „Oba jsou výjimečné jak vůní, tak účinkem a osvědčily se při řešení různých defektů pleti. Krásně pokožku zklidní a podpoří hojení,“ doporučuje Petra Pražáková.
3. Oleje pro smíšenou pleť
Smíšená pokožka potřebuje některá místa hydratovat, ale je nutné ji nezatěžovat, aby nedocházelo k tvorbě nedokonalostí. Ideální je pro ni olej jojobový, hroznový, pupalkový, meruňkový nebo olej z pšeničných klíčků.
„Jojobový olej je vlastně tekutý vosk. Složením je hodně podobný kožnímu mazu a velmi dobře ho snášejí všechny typy pleti. Když do něho přidáte éterické oleje, vynikne jejich vůně, takže si můžete vytvořit unikátní pečující přípravek,“ radí Petra Pražáková.
4. Oleje pro suchou pleť
Suchá pleť si žádá hlavně hydrataci a podpoření přirozené kožní bariéry. Pokožce uleví šípkový, arganový nebo ricinový olej. „Ricinový olej je ideální pro suchou a namáhanou pleť náchylnou k podrážděním a alergiím,“ doporučují Andrea Hájková a Hanka Neubertová.
Zkusit můžete i mokřadkový olej v kombinaci s hyaluronovým sérem pro dvojnásobnou hydrataci nebo olej avokádový, který kůži nabije vitaminy a zvýší tak její odolnost před vnějšími vlivy.
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší tipy, jak se starat o přecitlivělou pleť!