Článek
Plánujete doma nově vymalovat? Blížící se jaro a teplejší počasí vašemu záměru vysloveně přejí. Přitom si můžete vyzkoušet, jak fungují malířské triky.
Jak opticky skrýt nerovnosti
Drobné nerovnosti na stěnách nevyřeší barva. Pomůže stěrka nebo technika dekorativní malby. „Ta se provádí speciálním molitanovým válečkem. Vytvoří texturu, která nerovnosti skryje,“ uvádí Stanislav Kralovanský z firmy Malíři Natěrači CZ.
A designérka a konzultantka značky Dulux Jana Boháčková doplňuje: „Nerovnosti v rozích a u stropu se maskují lépe. Zde je rada prostá: nekončit s výmalbou až v rozích místností, ale nechat minimálně 3- až 5centimetrovou mezeru. Čím jsou větší nerovnosti, tím větší odskok výmalby ponechejte.“
Jak zvýraznit doplňky a kusový nábytek
Hodně záleží na použitém materiálu, tvaru a barvě interiérového doplňku či nábytkového kusu. A také na vašem citu. Pokud je doplněk tvarově propracovaný, složitější, lépe vynikne, když za ním bude barevně neutrální stěna. Naopak čisté, jednoduché linie si můžou dovolit výraznější pozadí. Pozor si dejte také na kombinaci barev – například soška z tmavého dřeva postavená u stěny natřené temnou barvou ztrácí efekt.
Jak zvýšit nebo snížit výšku stropu
Vysoké stropy ve starší zástavbě nabízejí více variant pro zařizování domácností (například vestavné patro na spaní), ale ne vždy je to výhoda. Když chcete pohledově snížit strop, vymalujte ho tmavší barvou a stěny světlejší. „Dojmu vyšší výšky dosáhnete opačným postupem: bude-li strop světlejší než stěny. Není vždy nutné spoléhat se jen na bílou, pěkně můžou vypadat i světlé tóny žluté, modré či zelené,“ radí Stanislav Kralovanský.
Jak rozšířit či zúžit pokoj
Obecně lze říci, že chladně působící barvy prostor rozšiřují. Pomůže také aplikace vodorovných pruhů na stěny. A místnost zúžíte, pokud natřete stejnou barvou dvě protilehlé stěny. Musí však být výrazně tmavší než zbývající dvě stěny a strop.
Čím větší kontrast mezi stěnami vznikne, tím bude optický klam zřetelnější. I v případě zúžení místnosti si lze pomoci pruhy, tentokrát svislými,“ uvádí Stanislav Kralovanský.
Jak zvětšit nebo zmenšit prostor
Bílá a světlé barvy zvětšují, tmavé zmenšují, to je známá věc. Co ještě funguje? Když stěny vymalujete ve stejné barvě, jako je podlaha, místnost bude vypadat větší. „Zvětšování“ ještě více pomůžete použitím chladných tónů. Ty, co působí teple, dokážou pokoj pohledově zmenšit. Velkou roli zde hraje také sytost barev – čím jsou sytější, tím bude výsledný efekt znatelnější.
Jak se pocitově ohřát nebo ochladit
Teoreticky se barvy dělí do několika skupin: na neutrální (bílá, šedá, černá), teplé (žlutá, oranžová, červená, hnědá) a studené (modrá, zelená, fialová). Neutrální s pocitovou teplotou v daném prostoru „nehýbají“, teplé ji dokážou zvednout o několik stupňů, studené zase snížit. Jenže…
„Základní dělení na teplé a studené odstíny může být pro interiéry trochu zavádějící. Jsou totiž odstíny žluté, které vůbec teple nepůsobí, a naopak odstíny modré a zelené, které útulnost a pohodu v místnosti podpoří,“ upozorňuje Jana Boháčková. Více než na charakteristiku samotných barev dejte na vhodný odstín a svůj pocit.
Navíc barvy na stěnách nikdy nepůsobí samy o sobě. Kromě zmiňovaného stropu hraje roli další velká plocha – podlaha, potom orientace místnosti vůči světovým stranám a ještě samotné zařízení pokojů.
Malujete si sami, nebo to raději necháváte na odbornících?