Článek
Městský člověk žijící v bytě mívá hodně práce v zaměstnání a málo volného času. Kompenzací bývá pobyt na čerstvém vzduchu případně spojený s pěstitelskými aktivitami. A co potěší víc, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina, bylinky nebo květiny.
Zahrádka za oknem
Rostliny všeho druhu můžete pěstovat jak v hliněných, tak v plastových nádobách (více o nich najdete ve článku Zahrádku můžete mít i na balkoně!). Výhodou hliněných květníků je prodyšnost a tradiční vzhled. Nevýhodou je značná hmotnost prázdné nádoby, kterou ještě umocníte substrátem, zálivkou i rostlinou samotnou.
Plastové pěstební nádoby jsou lehčí a odolnější, ale více zadržují vlhkost. Je tedy třeba řádně připravit drenážní vrstvy.
Zajímavým kompromisem pro zaneprázdněného a zapomnětlivého městského člověka jsou samozavlažovací truhlíky. Ty regulují množství vody, umožňují kořenům dýchat. Samozavlažování v truhlících umožňuje pěstovat na balkonech opravdu téměř cokoli – každá rostlina si sama vezme tolik vody, kolik potřebuje.
Rozkvetlá okna
Chtěli byste mít skutečně krásnou a pestrobarevnou výzdobu oken, ale bojíte se složitosti pěstování? Zkuste vysadit některé krásně kvetoucí druhy rostlin, jež nejsou náročné na péči.
Na slunečnou stranu vysaďte gazánie, její květy se otevírají od časného rána a v plné nádheře září v pravé poledne, se západem slunce se zase uzavírají. Barevná škála květů je od jasně žluté, přes oranžovou až po temně bronzovou. Zajímavá a nenáročná balkonovka je diascia. Nevyžaduje zastřihávání ani odstraňování odkvetlých květů. Potřebuje ale pravidelnou zálivku odstátou vodou, ve vrcholném létě určitě alespoň jednou denně.
Nemézia neboli letní fialka přidá do palety balkonových květů modrou barvu. Kvete nepřetržitě po celé léto a je odolná vůči škůdcům i chorobám. Snese dokonce i krátkodobé ranní mrazíky. Fialku lze kombinovat s bíle kvetoucí bacopou. Té také vyhovuje polostinné místo a krásně kvete od května až do října. V závěsných nádobách vytvoří tato dvojice nádherné převisy.
Zelenina pro zdraví
Nebojte se rozmanitosti své balkonové zahrádky. Bezpochyby lákavá je představa čerstvě vytržených mrkví. Doporučuje se odrůda Mignon, známá jako baby karotka, anebo Rondo, která měří jen tři až pět centimetrů.
Další šikovnou kořenovou zeleninou je ředkvička. Existuje spousta druhů a všechny jsou nenáročné a velmi chutné. Stačí si vybrat, zasít jejich semínka v dostatečné vzdálenosti. V improvizované zahrádce můžete pěstovat i zázvor. Rozmnožuje se vegetativně za pomoci vyklíčeného oddenku. Nakrájené kousky s pupeny se sázejí těsně pod povrch.
Potěšte se ovocem
Také některé drobné ovoce můžete úspěšně pěstovat v malém prostoru. Doporučuje se volit takové, které se dá zastřihávat, zůstává malé a nepotřebuje příliš mnoho místa na kořeny. Použít se dají bobule jako například borůvky či brusinky nebo stále plodící formy rostlin, jakými jsou například jahody a maliny.
Plánujte a přemýšlejte
Ať už se chystáte zasadit do svého truhlíku cokoli, je potřeba zohlednit několik základních faktů. Každá rostlinka ať už je to zelenina, bylinka nebo květina má jiné požadavky na vzrůst, světlo i výživu (více zde: V čem pěstovat bylinky? Tyhle obaly jsou praktické, ale i krásné!). Proto předem promyslete správnou velikost a hloubku květináče či truhlíku a do něj optimální substrát a hnojivo.
„Rostlinky mají pár základních požadavků na život. Pokud jim vyhovíte, odmění vás nezastupitelnou dávkou zdravých látek a plnou chutí. A to rozhodně stojí za to,“ povzbuzuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia.
Líbí se vám rozkvetlá okna?