Článek
Paní Marie měla o budoucím bydlení jasnou představu. Chtěla jednoduchý domek se sedlovou střechou, který přesně zapadne do prostředí chráněné krajinné oblasti.
„Od začátku jsem věděla, že v přízemí chci velkou místnost, kde se budu moci každý den scházet se svými syny,“ vzpomíná a doplňuje: „Chtěli jsme mít rychle postaveno a za dobré peníze, proto jsem zvolila dřevostavbu. Prohlédla jsem desítky webových stránek a vybrala společnost, která nabízí asi tisícovku možností." Nakonec si vybrala projekt na typový dům Face, který mohl být uzpůsoben jejím představám. A tak si sjednala první schůzku.
Spolupráce s odborníky
Na setkání projektantovi sdělila, že vlastní pozemek, vybrala si typový dům, ale požaduje konkrétní změny. Tou první bylo dispoziční řešení. Dům byl navržen jako 5 + 1, ale investorka požadovala dispozici 4 + 1, která více vyhovovala životnímu stylu rodiny. Při rozhodování mezi zděnou variantou a dřevostavbou zvolila druhou možnost od společnosti Natur House. Celý dům po všech úpravách nakonec odpovídá parametrům pasivního domu, což bylo pro zlepšení jeho provozu výbornou alternativou.
Velkorysý pozemek
Pozemek, na kterém se dům nachází, má skoro 4000 m2, proto si projektant mohl pohrát s jeho usazením do zahrady. „Okna kuchyně, obývací část a ložnice směřují na jižní stranu. Spíž, technická místnost a koupelna na stranu severní. Ve většině případů se ložnici snažíme směřovat spíše na západ nebo východ, ale majitelka domu měla jasnou představu o její orientaci na jih,“ popisuje Jiří Blažek ze společnosti G Servis CZ.
Vytápění
V projektu byl dále upraven systém vytápění, který je pro dřevostavby jiný než pro klasické zděné domy. O topení se společně s kamny stará také tepelné čerpadlo na bázi vzduch–voda, které je napojené na teplovodní systém.
O větrání poté pečuje vzduchotechnický systém s rekuperací vzduchu.
Projděte se domem
Ze zádveří se vejde do chodby, kde jsou dveře na toaletu, a vstoupíte odtud také do rozlehlé společenské místnosti. V ní se nachází obývací zóna s kuchyní a jídelnou. Z pokoje vedou ještě dveře do spíže, technické místnosti a do ložnice majitelky. Kuchyně je od části jídelní a obývací oddělena pultem, ve kterém je umístěno mycí centrum. Podlaha v celém přízemí je dřevěná v dekoru bílý dub (cena 1145 Kč za m2, Tilo).
Jídelní stůl je proveden v dekoru bělený javor a k němu ladí kuchyňská linka ze stejného materiálu. „Kuchyň a jídelní stůl vyrobili podle mého vlastního návrhu truhláři z Polné na Vysočině. Kuchyň jsem doplnila modrou digestoří Elica za 18 479 korun,“ pyšní se majitelka domu a dodává: „Jediné, co tu ještě chybí, je pohodlná sedačka. S jejím výběrem se nechci unáhlit.“
Dominantním prvkem jsou zde moderní kachlová kamna s širokým nerezovým komínem, který vede středem schodiště ke střeše. Kamna vyšla na 89 000 korun. Schody do patra ústí na galerii, kde si mohou hrát děti. Ostatně patro jim patří celé. Každý ze synů tu má svůj vlastní pokoj a společnou koupelnu. Nechybí ani šatna na ukládání oblečení. Ve druhém patře je použita laminátová podlaha v dekoru jasan bílý, jejíž cena je 415 Kč za m2. Dřevostavbu typového domu Face je možné pořídit od 2 500 000 Kč.
Přečtěte si také Návštěva v domě, kde zahradu vpustili do obýváku nebo Rozzařte interiér metalickými barvami. Stále jsou v kurzu.
Jak se vám dům líbí?