Článek
Postup
01.
Všechnu zeleninu očistěte a nakrájejte na proužky, zelí můžete nakrouhat. Kromě zmíněné zeleniny přidejte klidně také například mrkev, cuketu nebo kousek dýně. Feferonky použijte podle svého uvážení – žádnou anebo třeba tři. Není potřeba je krájet, stačí je nechat s naloženou zeleninou. Přidejte koření, sůl, cukr a ocet a dobře promíchejte. Nechte do druhého dne odstát, aby zelenina pustila šťávu – žádný přidaný lák není potřeba.
02.
Zeleninu přiměřeně napěchujte do sklenic, zalijte šťávou, kterou zelenina pustila (někdo do ní přimíchává i zhruba 1 dl oleje, ale není potřeba), a dobře uzavřete. Na dno velkého hrnce dejte starou utěrku, aby o sebe nádobky tolik nebouchaly, narovnejte na ni naplněné sklenice a zalijte vodou asi dva centimetry pod víčko. Přiveďte téměř k varu (teplota by měla být do 90 °C) a nechte asi 20 minut zavařit.
03.
Nechcete-li čalamádu zavařovat, pořiďte si (nejen) v Maďarsku tradičně používané siřidlo borkén. Chemicky se jedná o dvojsiřičitan draselný, a když dodržíte dávkování, jedná se o naprosto bezpečné aditivum běžně používané také na síření vína nebo moštů. Seženete jej ve vinařských potřebách nebo hypermarketech, balíček (který vám na nakládání zeleniny vystačí na půlku života) stojí zhruba 20 korun. Do nakrouhané zeleniny pak spolu s kořením přidejte i kyselinu citronovou a borkén. Směs nechte klasicky odstát, napěchujte do sklenic a zalijte zbylým nálevem. Sklenice uzavřete a je hotovo. Takto konzervovaná čalamáda vydrží asi dva roky.
Jakou zeleninu dáváte do čalamády vy? Už jste vyzkoušeli domácí ajvar?