Článek
Proč byste měli mít rybu na talíři alespoň dvakrát týdně? Je nejlepším zdrojem prospěšných mastných kyselin a zásadních vitaminů. Pokud ovšem jíte ryby jen výjimečně, měli byste je možná doplnit konzumací rybího tuku.
Místo ryby olej?
Omega-3 mastné kyseliny si tělo neumí vytvořit samo, proto je jejich příjem tak důležitý. Jde především o kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA). Proč? „Nová studie publikovaná v Mayo Clinic Proceedings uvádí, že příjem EPA a DHA je spojen se snížením rizika výskytu ischemické choroby srdeční a rizika infarktu myokardu,“ uvádí profesor Jiří Ruprich ze SZÚ Brno. Další velkou výhodou rybího tuku je i významný obsah vitaminu A a vitaminu D.
Optimální denní dávka EPA a DHA je přibližně 500 až 1 000 mg. Toto množství obsahuje lžíce kaviáru, 70 g sardinek, čtyři vejce, 50 g lososa, 16 ústřic nebo 14 vlašských ořechů. Doporučenou porci lze pokrýt i rybím tukem: kolik ho musíte zkonzumovat, závisí na tom, kolik EPA a DHA je v gramu konkrétního přípravku.
Hlídejte si zdravý poměr kyselin
Jíte jídla smažená na rostlinném oleji a konzumujete častěji pečivo s margarínem než ryby? Pak byste měli příjem omega-3 mastných kyselin zvýšit nad doporučenou dávku. Uvedená strava totiž obsahuje omega-6 mastné kyseliny, které – pokud mají ve stravě převahu – jdou svými účinky proti omega-3 a mohou podporovat vznik zánětů, zvyšovat cholesterol a přispívat ke zužování cév a srážení krve.
Běžný středoevropský jídelníček přitom obsahuje mnohonásobně víc tuků omega-6 než omega-3, což zvyšuje zdravotní rizika. „Jestliže tedy není ve vaší stravě dost omega-3 mastných kyselin, je dobré užívat právě rybí tuk, a to až v dávkách 1 000 až 2 000 miligramů denně,“ upřesňuje Jiří Ruprich.
Nejen zdravé tuky, ale i zásadní vitaminy
Rybí olej je rovněž bohatý na důležité vitaminy A a D. Vitamin D si tělo sice umí vytvořit samo, ale potřebuje k tomu dostatek přímého slunečního záření a toho není v našich podmínkách vždy dost. „V současné době se zdůrazňuje, že kombinace vitaminu D právě s tuky z mořských ryb je pro zdraví prospěšná a má zesilující efekt. Vitamin A pak podporuje fungování zraku,“ vysvětluje nutriční poradce a dietolog Pavel Suchánek.
Zdravotní přínosy rybího tuku
Jestli tedy ryby nejíte, rybí tuk může být dobrou náhradou. A nemusíte se bát pachuti či zápachu rybiny, moderní přípravky mají většinou neutrální chuť nebo lákavou příchuť a některé jsou v tobolkách.
Uvádí se, že účinné látky, které jsou obsažené v rybím tuku, pomáhají snížit riziko onemocnění srdce a cév a cukrovky 2. typu a že normalizují hladinu cholesterolu a stabilizují krevní tlak. Mají protizánětlivé účinky a mají podporovat léčbu kožních chorob a ulevit při revmatoidní artritidě. Doporučují se pro prevenci demence a neurologických, stejně jako psychických poruch – EPA působí výrazně proti smutku a úzkosti a údajně dovede nahradit antidepresiva. Užívání rybího tuku je vhodné pro předcházení makulární degenerace a pomáhá posilovat imunitu. V těhotenství a při kojení podpoří zdravý růst i inteligenci dítěte a prý zmírňuje projevy hyperaktivity.
V tuku rozpustné vitaminy A a D mají antioxidační vlastnosti, jsou zásadní pro imunitu, pro správný vývoj a funkci kostí a prevenci osteoporózy, pro zdravé oči a pomáhají předcházet cukrovce 2. typu i psychickým obtížím.
Tipy na rybí tuk na trhu
Rybí tuk se vyrábí destilací nebo tlakem z rybích tkání, případně třeba jen z tresčích jater. Při výběru sledujte, kolik EPA a DHA je v jednom gramu přípravku: čím více, tím lépe. Naopak by v něm mělo být co nejméně konzervantů, plnidel a aditiv.