Článek
Spojili jste toaletu s koupelnou, nebo jsou obě místnosti samostatné? Pokud je máte oddělené, máte větší soukromí. V opačném případě zase spoustu místa. V bytech, kde žije více lidí než dva, by mělo být WC zřízeno samostatně. Více jsme se tomuto tématu věnovali zde.
Vyberte si mezi zavěšeným a stojícím WC
Pod zavěšenou mísou se dobře uklízí a místnost vypadá moderně. V případě kombinace klozetu s keramickou nádržkou si zase můžete být jisti snazší opravou splachovacího systému. Cenová šíře toalet je veliká. Začíná někde okolo 800 korun, komfortní modely pak stojí třeba 12 i více tisíc. Proč? Cenu ovlivňuje design i materiál. Čím hladší je vnější povrch, tím je sanita dražší.
Bidet nahradí sprška
Funkčně vybavená toaleta má mít záchodovou mísu, umyvadlo a bidet. Na instalaci bidetu je ale nutno myslet již při projektu. Nemáte místo? Pořiďte si bidetové prkénko nebo spršku. Poskytnou vám při hygieně stejný komfort. „Máte-li blízko WC mísy umyvadlo, použijte stojánkovou umyvadlovou baterii s bidetovou sprškou,“ říká Jaroslav Pavelka ze společnosti Sapho. „Existují typy, kde baterie slouží jako standardní umyvadlová a bidetová sprška má integrovaný spínač," dodává Jaroslav Pavelka.
Elektronika ve službách hygieny
Elektronické bidety nabízejí veškeré funkce – například spršku, pulzní oplach, individuální nastavení polohy trysky, tlaku a teploty vody, teplovzdušné sušení, vyhřívané sedátko, automatické čištění trysek a tak dále. Automatické LED osvětlení oceníte v noci a super úsporný režim šetří elektrickou energii.
Elektronické bidety, obzvlášť jejich luxusní verze, již patří k nadstandardu (stojí od 9000 do 150 000 Kč), liší se použitými materiály i funkcemi. Cenu ovlivňují samozřejmě i značky výrobce.
Splachovadla zdobí a často i šetří
Splachovadla by měla vždycky šetřit. V průměru se totiž počítá, že jeden člověk spotřebuje přes 140 litrů vody za den. Toaleta z toho odebere přes třicet procent. Vyberte si splachovadlo s děleným tlačítkem (Double splash) pro tři nebo šest litrů vody. Máte doma stále ještě toaletu, kterou splachujete z horní nádržky zatáhnutím za provázek? Pořiďte si na něj vtipnou rukojeť!
Vůně pro příjemnou atmosféru
Toaleta má příjemně vonět. Jestli patříte k těm, kdo nemilují spreje, zkuste aroma difuzér. Hodí se do malých místností, funguje na bázi odpařování. Vůně se uvolňuje z bambusových tyčinek, vložených do nádobky s esencí. „Když difuzér vypotřebujete, tyčinky vyhoďte. Nikdy je nedávejte do prádla, nebo do skříně mezi šatstvo. Olejové složky by vám mohly oblečení poničit," říká Lenka Kocourková ze společnosti À la Maison. Cena difuzérů začíná okolo 130 korun za produkty, pořízené v běžných drogeriích. Za luxusní výrobky renomovaných značek zaplatíte několik set korun.
Výbava pro domácí mazlíčky
Máte doma kočičku? A naučili jste ji chodit na mísu pomocí speciálního prkénka? Výrobci šli ještě dál a připravili pro chovatele koček robotickou toaletu (CatGenie). To je nový typ kočičího záchodu, který se po připojení na vodu a odpad automaticky splachuje, čistí a suší. Mít jej můžete za cenu okolo 10–12 tisíc korun, podle typu.
Doplňky pro potěšení
Do místnosti toalety si můžete pořídit také poličky na knihy, stojany na časopisy a další vychytávky, které vám zpříjemní chvíle tady strávené. Přesto platí – čím kratší dobu se na toaletě zdržujete, tím lépe...
A jak jste si toaletu vybavili vy? Podělte se o své poznatky v diskusi s ostatními čtenáři.