Článek
Už jste někdy přemýšleli o tom, že právě ložnice vás po probuzení vítá do nového dne, zatímco před usnutím v ní uplynulé hodiny hodnotíte? Zároveň je to místnost, v níž relaxujete, čtete a milujete se... Proto si zaslouží, abyste jí věnovali trochu víc pozornosti, co říkáte?
Během případné renovace se řiďte především svými pocity – právě tady je to hodně důležité. Chcete si přece vytvořit místo, kde se cítíte příjemně a pohodlně. Mělo by tak na vás působit veškeré zařízení ložnice, ať již se jedná o rozestavení nábytku, povlečení, závěsy, barvy, nebo osvětlení. A nezapomeňte se obklopit milými drobnostmi – květinami, svíčkami a vůněmi, které vystihují vaši osobnost.
Neutrální barvy a hřejivé materiály
Ložnice je místem relaxace, proto je vhodné ji vybavit nábytkem i textiliemi v neutrálních barvách. Ale nejde jen o zrakový vjem. Pro celkovou pohodu je důležité, aby vám byly použité tkaniny příjemné i na dotek – a v tom hraje jednu z hlavních rolí podlahová krytina. Proto si většina lidí pořizuje do ložnice celoplošný koberec s vysokým vlasem nebo si alespoň k posteli dává malé koberečky. Vždyť není nic příjemnějšího, než když můžete při vstávání z postele zabořit chodidla do předložky z měkkého a hřejivého materiálu.
Jestli si na koberce přes celou místnost nepotrpíte a upřednostňujete dřevěné, laminátové či vinylové podlahy, můžete snadno dodat své ložnici luxusní nádech prostřednictvím koberečků z beránka nebo jehněčí vlny.
Neprůsvitné rolety, splývavé závěsy
Každý to má jinak. Někdo má rád, když ho ráno budí sluníčko, jiný chce mít přítmí, protože jinak by se nevyspal. Ať už patříte do jakékoli kategorie, měli byste si na okna nechat namontovat neprůsvitné rolety nebo žaluzie. Pak už bude záležet jen na vás, jestli je úplně zatáhnete, nebo je necháte „na půl žerdi“, abyste neměli v ložnici úplnou tmu.
Jestliže vyznáváte spíše minimalistické vybavení interiéru, nemusíte si už na okna pořizovat nic dalšího. Ovšem lehká průsvitná záclona spolu se splývavými závěsy z hedvábí, jemného lnu nebo sametu dokážou divy. A nemusíte je ani přesně měřit a podšívat – trendy totiž je, když volně spadají až na podlahu, případně (jsou-li hodně dlouhé) se po ní „rozlévají“.
Povlečení vrstvěte
Textilie na postele vybírejte pečlivě a s určitou dávkou smyslnosti. Vaším cílem totiž je vytvořit z „obyčejné“ postele nejpřitažlivější zónu v místnosti. Inspirujte se přitom v oblékání a nebojte se ani tady vrstvit kvalitní látky, jako jsou kašmír, mohér, samet, damašek nebo měkký len. A protože ložnice by na vás měla působit uklidňujícím dojmem, raději zapomeňte na jásavé a pestré tóny. Elegantní prostředí snadno vykouzlíte pomocí různých odstínů jedné barvy: při výběru povlečení proto vsaďte na bílou, šedobéžovou nebo světlešedou bavlnu s vysokým počtem vláken.
A nezapomeňte na přehoz. Když ho necháte po stranách splývat z postele až na zem, dodáte místnosti čistý a upravený vzhled. A jak atmosféru a vzhled interiéru dotáhnete k dokonalosti? Pracujte s dekoračními polštářky a nebojte se kombinovat podušky různých tvarů či velikostí. Chcete-li ale přece jen vsadit na jistotu, zvolte následující rozložení: vzadu dva čtvercové (56 × 56 cm), před nimi dva menší (46 × 46 cm) a vepředu dva obdélníkové (46 × 23 cm).
Snadná metamorfóza
Polštáře jsou také skvělou příležitostí, jak využít kontrastu textur (například samet na plátně) a zvýraznit tak geometrickou strukturu dekorací. Chcete-li svou kreativitu uplatnit ještě více, můžete polštářky ozdobit různými aplikacemi, například knoflíky nebo kanýry.
Máte-li na lůžku přehoz a polštáře, pak jejich výměnou získáte velice snadný a přitom efektní způsob, jak s příchodem zimy ložnici rychle proměnit. V chladném období určitě oceníte vrstvy příjemného damašku a sametu, zatímco na jaře je s radostí nahradíte světlými a vzdušnými tkaninami. Po celý rok však platí, že je třeba sladit povlečení se závěsy, případně s čalouněním nábytku (čelo postele, taburetka).
V hlavní roli nepřímé osvětlení
Ke zklidnění a relaxaci je důležité také osvětlení. Přímá světla jsou nepříjemná pro oči, a proto si raději pořiďte lampy, jejichž paprsky se nejprve rozlévají po stěnách a teprve potom se odrážejí do místnosti.
Nechcete mít na nočním stolku lampičku, nebo noční stolek dokonce ani nemáte? Zkuste třeba po obou stranách postele umístit nízko zavěšené lampy. A jestli potřebujte vidět na čtení, můžete si pořídit LED lampičku na polohovatelném rameni.
Při rozmísťování svítidel mějte na paměti, že světlo ovlivňuje chování barev a textur. V ložnici plné zrcadlových a lesklých povrchů se bude světlo odrážet, zatímco dřevěný nábytek a podlaha a vůbec tmavé povrchy ho pohlcují a jeho odraz hodně zjemňují.
A na co si v ložnici potrpíte vy?