Článek
Pohádkové zimy se nejspíš nedočkáme, chladu se ale nevyhneme. Abyste se během následujících měsíců neklepali zimou, nestačí jen pořádně zatopit v kamnech. Jak si ložnici upravit pro co nejlepší spánek?
Základem je správná teplota
Než začnete víc topit, zbavte radiátory veškerého prachu, který by se během topení šířil do vzduchu. U starých typů stačí, když je důkladně otřete navlhčeným hadrem, u nových zvedněte mřížku a prach vysajte. Je samozřejmě nejlepší vyčistit radiátory v celé domácnosti (jak na úklid).
V bytě nemá být přetopeno nikdy a v ložnici to platí dvojnásob. Teplotu se snažte udržovat mezi 17 a 20 °C, tedy o 3–4 °C méně než v jiných pokojích.
Ohřejte se barvami
Na zimu dostatečně vybavte hlavně svou postel. Existují teplejší varianty dek a polštářů, dostupné jsou i matrace s letní a zimní stranou. Pokud nechcete investice navíc, vyměňte alespoň povlečení. To by mělo být savé, prodyšné a hřejivé. Materiál by vám měl být na dotek příjemný, proto si ho před koupí dobře osahejte.
Pocitově vás zahřeje také vhodná barva povlečení. Na zimu se hodí teplejší odstíny, například světle žlutá, oranžová, broskvová nebo korálová.
Flanel pečlivě vybírejte
Nejvhodnější do zimy je flanel. Vyrábí se ze 100% česané bavlny s vysokým vlasem. Je měkký, pružný a příjemný na omak. Jeho největší předností je prodyšnost, savost a vysoká hřejivost.
Před koupí zkontrolujte plošnou hmotnost tkaniny. Její hodnota by měla být minimálně 160 g/m² a pokud není uvedena, pravděpodobně se jedná o nekvalitní kousek a je lepší se mu vyhnout.
Bavlněný satén se hodí celý rok
Bavlněný satén se vyrábí z vysoce kvalitní česané bavlněné příze. Má výborné termoregulační vlastnosti, díky kterým vás přes léto ochladí a v zimě zahřeje. Je pevný, měkký, příjemný a hebký na dotek. Pozor, nepleťte si ho s kluzkým a chladným saténem z polyesteru.
Jeho praní je trochu specifické – obraťte ho na rub, zapněte a perte na 40 °C. Vyrábí se také v nežehlivé úpravě.
Povlečení z umělých materiálů
Pokud si nepotrpíte na přírodní materiály a snesete i umělé ze 100% polyesteru, nabídka se vám o několik materiálů rozšiřuje. Nejsou ale příliš prodyšné a mohou vám podráždit kůži. Pokud jim i přesto chcete dát šanci, mohou vás potěšit některé jejich výhody.
- Mikroplyš - Je antibakteriální, příjemný na omak a bude vás hřát celou noc. Nemusí se žehlit a neztrácí svou barvu, může ale dělat žmolky.
- Mikroflanel - Díky vysoké hustotě chlupů zahřeje ještě lépe než mikroplyš. Navíc netvoří žmolky, rychle schne a je jemnější.
- Mikrovlákno - Je jemné, hladké, málo se mačká, snadno schne a nežmolkovatí. Je cenově dostupné, antibakteriální a lze ho využívat celoročně. Zatímco v zimě hřeje, v létě chladí.
Prostěradlo volte podle povlečení
Dobrým materiálem pro prostěradlo je froté (stejně jako pro ručníky). Skvěle hřeje, saje, nemusí se žehlit a je tvarově přizpůsobivé. Kvůli velkým rozdílům ve struktuře se nedoporučuje kombinovat ho s povlečením z damašku, bambusu nebo bavlněného saténu. Může totiž docházet ke tření a poškození jemného povrchu. Místo froté k tomuto povlečení raději volte prostěradlo z flanelu, bavlněného saténu nebo žerzeje.
Dopřejte si čerstvý vzduch
Nezapomeňte také správně větrat. Během zimních měsíců je nejvhodnější krátké a intenzivní větrání. Okno stačí otevřít několikrát denně dokořán jen na pár minut, důležité je především ranní a večerní pětiminutové větrání.
A jak jste na tom se spaním? Chcete umět usnout do dvou minut? Poradíme.