Článek
Postup
01.
Malé pevné lilky stačí pokrájet na kostky, větší ještě posypejte solí, nechte 20 minut vypotit a poté osušte papírovou utěrkou, abyste je zbavili hořkosti. Bílý mák má mnohem jemnější chuť než ten modrý a omáčce dodá hustotu, ale pokud ho neseženete, nic se neděje. Stejně tak u pískavice. Ta se prodává u specialistů na koření a v orientálních potravinách a hodně se používá v gruzínské kuchyni.
02.
Ve velké pánvi nebo v nepřilnavém hrnci asi půl minuty nasucho opékejte mák s pískavicí, poté zalijte trochou vody a pár minut povařte, aby suroviny změkly. Přesuňte do mixéru a rozmixujte na hladkou pastu, podle potřeby přidejte vodu.
03.
Ve stejné pánvi pak nechte na oleji zesklovatět nadrobno pokrájenou cibuli, přidejte lilky a hořčičné semínko a asi 10 minut restujte. Vmíchejte nasekaný česnek, nastrouhaný zázvor, chilli dle chuti, koření (nebo 2 lžičky kari), lžičku soli a 2 hrnky vody a pod pokličkou vařte doměkka. Vmíchejte makovou pastu a ještě chvilku prohřejte.
04.
Dochuťte cukrem a limetkovou šťávou a podávejte posypané čerstvým koriandrem. Jako příloha se hodí rýže basmati nebo domácí naan.
05.
Chléb naan připravíte jednoduchým smícháním řeckého či smetanového (s obyčejným by bylo těsto příliš řídké) jogurtu s moukou, kypřicím práškem a solí na pevné těsto, nejlépe se pracuje rukama.
06.
Těsto rozdělte na 8 kuliček, každou zlehka obalte v celém máku a na pomoučené ploše rozválejte na 3 až 5 mm tlustou placku. Pečte ji nasucho z obou stran na dost rozpálené pánvi, až se objeví bublinky. Po upečení potírejte máslem (ještě lepší je s přidáním prolisovaného česneku) a uchovávejte v teple, než připravíte zbylé placky.
Tip
Pokud jídlo servírujete veganům, místo jogurtových placek připravte naan jen z mouky, oleje, soli a vody.
Z lilků uvaříte (respektive spíše upečete) i božskou pomazánku baba ganuš, lilkový kaviár a samozřejmě řeckou musaku.