Článek
Postup
01.
Omyté lilky pokrájejte na asi 2,5 cm kostky, prosolte a nechte alespoň půl hodiny vypotit. Zbavíte je tak případné hořkosti a při opékání nenasáknou moc oleje.
02.
Mezitím si na podobně velké kostky pokrájejte rajčata (fajnšmekři je mohou oloupat, návod najdete v receptu na zavařené lečo), cibuli nadrobno a česnek nasekejte.
03.
Když baklažán pustí šťávu, osušte ho v čisté utěrce. Na opravdu poctivé vrstvě olivového nebo slunečnicového oleje nechte ve velké pánvi zesklovatět cibuli, přidejte lilky a ze všech stran je opečte.
04.
Vmíchejte česnek a rajčata, podle chuti přidejte i čerstvé či sušené chilli, hojně osolte a za občasného míchání vařte bez pokličky asi hodinu doměkka.
05.
Na závěr směs dochuťte solí, pořádnou dávkou čerstvě mletého pepře, jablečným octem a pokud chcete i mletou paprikou. Výborná je ta uzená, která směsi dodá lehce kouřovou příchuť. Přidat můžete i nasekané bylinky: koriandr, petržel, tymián nebo kopr.
06.
Směs pak ihned rozdělte do vroucí vodou vypláchnutých skleniček, pevně zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte tak do druhého dne vychladnout. Čalamáda bude nejlepší, když se ještě aspoň týden odleží.
07.
Pro větší trvanlivost můžete skleničky ještě zavařit. Jinak vám vydrží s přehledem několik měsíců, obzvláště, pokud nebudete šetřit olejem, chilli a solí. Podávejte jen tak na chlebu, s grilovaným masem, k sýrům nebo pečeným bramborám.
Milujete chuť pečených lilků, ale něco vám tu chybí? Přidejte papriky a vše připravte v troubě, vznikne vám domácí ajvar! Bez nich pak výborný baba ganuš.