Článek
Stejně jako móda se i architektura a bytový design řídí svými trendy. Dnes, kdy už si lidé hojně užili plastu, gumy a dalších umělých materiálů, se stávají stále populárnější ty tradiční přírodní, které se ve stavebnictví užívají tisíce let. Je to třeba masivní dřevo, hliněné materiály a samozřejmě kámen.
Právě ten evokuje přírodu snad nejvíc. Můžete ho mít jako obklad na stěnách, na krbu, jako dělicí příčku nebo jako samostatný efektní doplněk.
S kamenem v interiéru pracujte opatrně
„Kámen bude v interiéru velice dominantní prvek. Ať už svojí kresbou, strukturou nebo barvou. Doporučuji s ním proto zacházet umírněně. Pracujte s ním jako s uměleckým dílem,“ radí Ing. arch. Dominik Syrový z Free Architects.
Když se rozhodnete, že z kamene budete mít doma výraznější prvek, například obklad, musíte být již hodně opatrní při kombinaci s dalším vybavením. „Pokud máte výraznou kresbu kamene, pak byste k němu neměli dávat kresbou výrazné dřevo, protože by se s největší pravděpodobností vzájemně tloukly,“ vysvětluje Dominik Syrový.
Celkově je pak důležité zvolit správný poměr užití kamene a třeba malby. „Materiály musí v prostoru ladit v plynulém rytmu, kompozici a harmonicky barevném akordu,“ dodává Dominik Syrový.
Přednost dostávají imitace
Jestli zařizujete byt a líbí se vám prvky z kamene, bude pro vás možná lepší dát přednost imitaci. V současnosti se vyrábí skutečně krásné a velmi věrně působící, takže se nemáte čeho bát.
„Do bytu doporučujeme spíše imitace kamene, protože masivní kamenný obklad bývá hrubý a v bytě působí lépe jemnější a snáze udržovatelná imitace. Přece jen není možné vzít na obklad v interiéru hadici s vodou,“ říká designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Doplňky z kamene může mít každý
Pokud zrovna neplánujete radikální zásahy do svého interiéru, můžete si z kamene či kamenných imitací pořídit alespoň kusové dekorace či části nábytku. Od drobností, jako jsou květináče, ozdobné misky nebo koupelnové doplňky až například po konferenční stolky, umyvadla a další.
Líbí se vám kámen v interiéru?