Článek
Někomu postačí osprchovat se zahradní hadicí, jiný možná uvažuje o venkovní sprše a ten třetí by ještě přidal bazén. Vybírejte si podle prostorových možností i stavu své peněženky.
První vodní pomoc
Dětem pořiďte malý nafukovací bazének. A sobě? Zahradní hadici má každý, a když je nouze, poslouží jako vodní osvěžení nejen pro rostliny. Na hadici lze přimontovat některý z postřikovačů, a opět platí – byť je určen pro vaši zeleň, proč ho nevyzkoušet také na vlastní kůži? Nabízejí se různé možnosti regulace intenzity proudu vody i rychlosti toku.
Oblíbené zahradní sprchy
Jako „sprcha“ může fungovat i plastový vak, který naplníte vodou, pověsíte například na strom, připojíte hadici, a už se osvěžujete. Jinak se prodávají sprchy obyčejné i solární, přenosné i napevno zabudované. „Pak se připevňují šrouby a hmoždinkami do betonového podkladu nebo do betonové dlaždice,“ říká Lenka Benešová ze společnosti Albixon.
A dodává, že přívod vody se řeší zahradní hadicí, byť je i možné vést rozvody i v takzvané chráničce pod zemí. Některé modely mají navíc kohoutek na osprchování nohou či mísicí baterii, abyste si namíchali požadovanou teplotu vody.
Typy nadzemních bazénů
Většina levných bazénů patří do kategorie nadzemních. Obecně je lze rozlišit na plastové se samonosným nafukovacím prstencem, plastové s kovovou konstrukcí a bazény s plechovými stěnami. Prodávají se jak bazény, které je nutné na podzim demontovat, tak i ty, jež vydrží venku celoročně – ověřte si u prodejce, zda volíte správnou variantu. Nabízejí se kruhové či oválné různých velikostí. Jejich výška se běžně pohybuje zhruba od 0,7 m do 1,2 až 1,3 m.
Co si pořídit k bazénu
Mezi základní vybavení i menšího vodního ráje patří podložka, schůdky, síťky pro sběr nečistot, hadice a hadicové spojky, krycí (nejlépe solární) plachta, bazénová chemie a testery pro měření kvality vody i filtrace. Pro větší pohodlí si můžete dopřát také solární ohřev vody a pro snazší údržbu některý z bazénových vysavačů.
Možná si říkáte – to jsou další stovky či tisíce navíc. Jak kdy. V rámci nejrůznějších prodejních akcí jsou v nabídce samotné bazény, ale i ucelené sety s určitými doplňky.
Vybírejte filtraci
Aby byla voda v bazénu zdravotně nezávadná, potřebujete bazénovou chemii. Filtrace navíc pomůže zbavit se mechanických nečistot komfortněji a účinněji než síťky.
Rozlišujeme kartušovou a pískovou filtraci. Levnější kartušová se skládá z filtrační vložky a čerpadla, přičemž vložku je třeba často proplachovat a po několika týdnech měnit za novou. Písková (filtrační nádoba, písek a čerpadlo) je praktičtější na údržbu, účinnější a výkonnější.
Kromě typu filtrace řešte právě její výkon, který souvisí s objemem vody v bazénu. „Ale i s tím, zda plánujete – byť třeba časem – také napojení solárního ohřevu nebo poloautomatického vysavače,“ připomíná David Jirušek. Na výkon má rovněž vliv vzdálenost čerpadla od bazénu.
Až si levnější koupání i jeho provoz vyzkoušíte, sami zvažte, zda vám bude vyhovovat i do budoucna, nebo si časem pořídíte bazén zabudovaný do země.