Článek
Natálie byla pořád nemocná, bolely ji klouby, pálela žáha, cítila se přetažená a bez nálady. „Nakonec jsem zjistila, že na to může mít vliv i to, co jím,“ uvádí osmadvacetiletá čtenářka. Na radu odborníka na čas vyřadila z jídelníčku potraviny, které způsobují překyselení, jako je maso, sýry, pečivo, mléko nebo cukr. A…? Pozitivní výsledek se dostavil.
Zase to jídlo
Sladké, tučné a přemíra alkoholu mohou za kdeco, včetně překyseleného těla. A právě teď v době letních party, grilovaček, festivalů a pikniků máte více sklon jíst potraviny, které tyto potíže způsobují. Přitom překyselení organismu je dnes považováno za jednu z nejnebezpečnějších civilizačních chorob. Čím nebo jak takový problém vzniká?
Rovnováha je třeba
Ve vašem těle musí zkrátka vládnout rovnováha prostředí. A to vzniká mimo jiné i příjmem různých potravin: kyselinotvorných a zásadotvorných. Pokud tedy třeba vlivem příliš teplého počasí nemáte chuť na nic jiného než na maso, sýry, pečivo, mléčné výrobky nebo na cestách jíte instantní hotovky a na party a piknicích sladkosti, jste na nejlepší cestě si pěkně zavařit.
Překyselení způsobuje také duševní problémy. „Ubírá energii, snižuje schopnost člověka vyrovnat se se stresem a vyvolává neustálou podrážděnost a depresivní stavy,“ doplňuje MUDr. Ladislav Šafránek z portálu Celostní medicína. Výkyv pak může být příčinou i takových chorob, jakými jsou migréna, cukrovka, revma, nebo dokonce i rakovina.
Můžete to změnit
Správnou cestou, jak se potížím vyhnout, je svou stravu (nejen na party) změnit, třeba jen mírně. „Stačí přidat zásadité potraviny, jako je syrové ovoce, zelenina a čerstvě vymačkané šťávy," tvrdí Aneta Procházková.
Jak jste na tom vy?