Článek
Odborníci rozlišují několik kategorií lesku, a to vysoký, lesk a pololesk. To je jistě zajímavé, avšak většina lidí se při výběru nábytku a bytového vybavení nakonec stejně řídí trochu jinými parametry. Co se vám bude nejvíce líbit?
Zrcadlo a sklo
Nejvyšší stupeň lesku nabízí běžně používaný předmět – zrcadlo. Zrcadlové plochy se využívají i dále, třeba při výrobě nábytku. V těsném závěsu za zrcadlem se z pohledu lesku umísťuje sklo. Chcete-li prostory co nejvíce opticky zvětšit, vsaďte na větší skleněné plochy, jako jsou například dveře či obklady stěn nebo rovnou celé skleněné příčky. A co dělat, aby se lesklé plochy ještě více blýskaly? Použijte leštěnku s obsahem alkoholu.
Mrkněte, jak může působit Kouzelná a chladivá kombinace v interiéru: Sklo a nerez vypadají skvostně!
Nábytkové povrchy
Na výběr je více variant. Lesknout se může jak lamino (dřevotřísková deska opatřená speciálním papírem, namočeným v pryskyřici), tak i fólie například na dřevovláknité desce. Další možnost nabízejí akryláty, speciálně zpracované zdravotně nezávadné plasty, jejich nosným materiálem je MDF deska. Zapomenout nelze ani na lakovaný nábytek či doplňky, u nichž se dříve uvádělo – čím více vrstev laku, tím spíše vznikne lesklejší a odolnější povrch. Je to pravda?
„Z pohledu mechanické odolnosti platí – pokud ostrým nožem vytvoříte vryp do lakované plochy, poškodí se jak povrch se dvěma vrstvami laku, tak i nábytek s deseti vrstvami. S větším počtem vrstev se nezvýší ani stupeň lesku, či jen minimálně. Výsledná kvalita nábytku v lakovaném provedení nejvíce závisí na kvalitně připraveném základovém materiálu,“ říká Zdeněk Blažek ze společnosti Dřevojas.
Pro i proti
Například fólie nabízí velice pestrou škálu barevných variant, určitě si vyberete. Navíc i fólie ve vysokém lesku je odolná vůči teplu, slunci i vlhkosti. Podobně jako většina ostatních povrchů samozřejmě není nezničitelná a drobná škrábnutí nelze opravit. Ta se naopak dají opravit u akrylátu. „Akrylát se probarvuje v celé své hloubce, jde o 1,4 milimetrů. Pokud dojde k jeho poškození v drobné míře, můžete sami tato problematická místečka s pomocí opravné sady vrátit do původního stavu,“ nabízí tip Martin Dusík ze společnosti Trachea.
Kovové odlesky
Lesknout se může i kov, což je dané jeho schopností pohltit dopadající sluneční záření a odrazit ho zpět. Mnohé domácnosti jsou doslova protkané kovovými prvky, které už možná považujete za samozřejmost (spojovací součásti, například dveřní kování, konstrukce u nábytku, kliky, rámy zrcadel a mnohé jiné). Samostatnou skupinu pak představuje nábytek a bytové doplňky. Z pohledu materiálu se často využívá ocel, nerez ocel, hliník nebo třeba mosaz povrchově upravená lesklým chromem.
Rovněž kov se dá opatřit lesklým lakem, což je velice efektní například u svítidel, a nejen u nich. U vás doma totiž může obrazně zářit kdeco. Tak proč ne třeba i odpadkový koš?
Interiér, který sází na lesk, se umí správně blýsknout. A kdy jste se naposledy blýskli vy?