Článek
O výhodách korku získaného z kůry dubu korkového věděli již antičtí Řekové. Ti se ho naučili používat na zátky lahví, aby ochránili jídlo a pití před zkažením. Hojně se využíval ve středověku, jeho kouzlo objevili hlavně vinaři. Pro ochranu vína se ostatně používá dodnes.
Cestu si našel také do škol, kanceláří a restaurací. Pryč jsou však doby, kdy se z něho dělaly jen nástěnky či podtácky. V posledních letech se stále častěji objevuje v běžných interiérech a zamilovali si ho i přední designéři. Není se čemu divit – má výjimečné vlastnosti a tolik výhod, že si ho oblíbíte i vy.
Blíž k přírodě
Korek, stejně jako dřevo, vytváří pocit harmonie, pohody a spojení s přírodou. Skvěle zapadne i do moderních a minimalistických domácností, které díky němu získají odlehčený a příjemný nádech.
Vhodný je především pro alergiky. Je antistatický a nedrží se na něm prach. Zároveň se na něm nemnoží bakterie a brání vzniku plísní. Na rozdíl od syntetických materiálů přírodní korek neuvolňuje do vzduchu žádná rozpouštědla, lepidla či chemické sloučeniny.
Jak korek udržovat
Protože nepřitahuje prach, ušetří vám práci při úklidu. Stačí ho jen otřít lehce navlhčeným hadříkem a nechat uschnout. Určitě na něj nepoužívejte žádná chemická čistidla. A jaké jsou jeho další skvělé vlastnosti?
Zastaví hluk i chlad
Korek výborně tepelně izoluje, teplo v sobě navíc kumuluje a je na dotyk příjemně hřejivý. Hodí se tedy hlavně do místností s chladnou podlahou a pro zimomřivé osoby, kterým často bývá zima od nohou.
Kromě tepla izoluje i hluk. Chůze po něm je velmi tichá. Pokud bydlíte v bytě, kde je vše slyšet, měl by být vaší volbou číslo jedna. Izolovat s ním můžete nejen podlahu, ale i stěny a strop.
Korek je odolný
Další vlastností korku je jeho odolnost. Zvládá teplotu až 120 °C, snese mírnou vlhkost a jeho životnost je až 40 let. Je tvárný, lehký, pružný a zachovává si svůj tvar. Myslete ale na to, že přestože je odolný, může se při velké námaze prošlápnout. Bez dalších povrchových úprav se proto hodí do místností, které nejsou příliš namáhané, například do ložnic.
Je vhodný i na podlahové topení
Korková podlaha se vyrábí z lisovaného korku, k dostání je jako klasická plovoucí podlaha, v rolích nebo kostkách. Díky různým odstínům a barevným variacím si je můžete poskládat do nejrůznějších textur či mozaiky. Dostupné jsou i korkové podložky pod podlahy, které jsou vhodné na podlahové topení.
Na doplňky i nábytek
Nechce se vám korkem pokrývat celé zdi nebo podlahy? Kromě nepřeberného množství dekorací a doplňků je k dostání i korkový nábytek. Zvlášť oblíbené jsou nejrůznější stoličky, židle či odkládací stolky, a někteří výrobci přichází na chuť i skříním s korkovými dvířky. Máte rádi pohyb? Na korkové podložce se vám bude cvičit lépe než kdykoliv dřív!
Korek si rozumí s téměř jakýmkoliv materiálem, velmi mu to sluší ve spojení s kovem a světlými přírodními barvami.
Líbí se vám interiér oblečený v korku? Do koupelny je ideální bambus.