Článek
S rozmyslem založená zahrada nabídne pastvu pro oči v každém ročním období. Když ji navíc pěkně ozdobíte, přidáte svíčky či světelné dekorace, bude ještě krásnější. Potěšit žaludky můžete i dobrotami z grilu a zrelaxovat tělo slibují venkovní vířivky.
Zajímavé pohledy
Co vám přinese radost právě teď? Potěšte se pohledem na stálezelené rostliny nebo dřeviny se zajímavou kůrou či výhony – například svídy, lísky, vrba, platan... Úžasně vypadají rovněž ty, které zdobí plody také v zimě. S vánočním časem se nejvíce spojuje cesmína, ale neméně pěkně vyhlížejí i plody libavky, hlohyně či skalníků. Kdo si oblíbil okrasné traviny a na podzim je neseřízl, může se kochat námrazou na jejich stéblech. Totéž platí pro trvalky (třapatky, zavinutky, zápleváky…), pokud jste ponechali suché květy. „A od ledna postupně začínají kvést čemeřice, kaliny nebo vilíny,“ uvádí Miroslava Paclová ze společnosti Hortiservis. V nádobách zase budou dělat parádu zakrslé jehličnany.
Věnce, svíčky, dekorace
Na vchodových dveřích, na oknech nebo jen opřené o zahradní lavičku… Dejte si záležet. Věnce můžete mít skoro všude a vyrobíte je jednoduše: korpus obalíte chvojím tak, aby konce větviček vedly jedním směrem, a převážete drátkem. Nebo se spolehněte na hotové dekorace.
Vyzdobit různá zákoutí lze opravdu hravě. Využijte vánoční ozdoby a zápichy, nebojte se vyšperkovat třeba i část plotu. Dekorativní koutky je vhodné rovněž směřovat na místa, kudy se nejčastěji prochází, abyste se jimi mohli těšit co nejvíc.
Svíčky naaranžujte do sklenic, které převážete stuhami, půvabně vypadají i ledové svícny. Ty snadno vyrobíte v mrazáku: do rozmanitých forem (ideální je bábovka, v níž otvor na čajovou svíčku vznikne automaticky) nalijte vodu, můžete přisypat přírodniny (šišky, jeřabiny, šípky, větvičky atd.) a dejte zmrznout. Poté vyklopte a ledový svícínek je hotový. Počasí je však vrtkavé. Nebude-li mrznout, svíčky vložte raději rovnou do skleněných nádob nebo do luceren.
Sváteční nálada
Podpořit romantickou atmosféru zimní zahrady pomáhá venkovní dekorativní osvětlení. Nejčastěji se používají řetězy a závěsy na okna, dveře, zábradlí nebo třeba pergoly. Kromě tradičních tvarů jsou k vidění řetězy osázené například hvězdičkami, závěsy mohou evokovat dojem padajícího sněhu. Efektně vypadají světelné rampouchy. A kdekoliv v zahradě se uplatní motivy spojené se symboly zimy (sněhulák, sáně, sob, anděl, medvěd). Většina dekorativního osvětlení se prodává v LED provedení, některé lze ovládat na dálku a často jsou i na solární pohon. Bez ohledu na velikost a účel platí, že venku lze bezpečně používat osvětlení pouze k tomu určené!
Zahradní „restaurace“
Posnídat či poobědvat venku na terase není nic nemožného – třebaže mrzne. A když to jednou vyzkoušíte, jistě nám dáte za pravdu, že jde o nezapomenutelný zážitek. Stačí si jen přinést mobilní topidlo, nemáte-li už instalované infratopení například v pergole či markýze, a pustit se do grilování. „Přídavná topidla se nemusíte bát používat ve vlhkém prostředí nebo na sněhu. Výrobci dnes běžně udávají stupně krytí proti vniknutí vody, podle kterých lze určit, jak velkou vlhkost topidla vydrží, aby nedošlo ke zkratu. Vhodný je stupeň IPX4 a vyšší – od tohoto čísla vydrží elektrické přístroje stříkající vodu ze všech úhlů,“ vysvětluje Jan Řezáč, tiskový mluvčí Mall.
A který gril je vhodný? Ten s poklopem. Zdroj tepla není podstatný – jde to jak na plynu, tak na dřevu nebo díky elektřině (pokud nemáte zásuvku „pod sněhem“). Ještě si přineste termosku s horkým čajem a několik dek a netradiční stolování si pořádně vychutnejte.
Soukromé lázně
Relax v příjemně teplé vodě s různými masážními proudy není jen výsadou léta. Vířivky s pevnou stabilní vanou se dají venku využít po celý rok, samozřejmě pokud se u nich použila odpovídající izolace a technologie. „Zvnějšku jsou opatřené termokrytem, který zakrývá vodní hladinu, aby se do ní nedostaly nečistoty, a tepelně izoluje. Další část izolačního systému se ukrývá v opláštění. Zabudované chytré technologie zase chrání vířivku i vodu před zamrznutím,“ uvádí Jan Kadlec ze společnosti USSPA. Optimální délka pobytu ve vířivce je kolem dvaceti minut ve vodě o teplotě ideálně 38 stupňů. A komu by to bylo málo, může si místo vířivky pořídit termální bazén.
Kdy jste se naposledy koupali venku v zimě?