Článek
Když se řekne hořčice, většina lidí si vybaví plastový kelímek s nápisem „plnotučná“, ale to je jen jedna z podob žlutě kvetoucí rostliny, která se vzhledem podobá řepce. V malých luscích se nacházejí kuličky, které se po sklizni suší. Semena hořčice seté mají bílou až žlutou barvu a mírnou chuť, proto se z nich po umletí vyrábějí klasické omáčky. Hořčice černá je mnohem pálivější a využití nachází jako součást kořenících směsí pro nakládání masa.
Myslíte si, že říznější omáčka k masu je výdobytkem moderního kulinářství? Znali ji už starověcí Egypťané a věhlasný starořecký učenec, kterého si spojujeme s odvěsnami trojúhelníku, Pythagoras, ji doporučoval proti uštknutí hadem či štírem. Ano, už tehdy se vědělo, že pomletá zrníčka mají čarovnou moc a lze je využít na nejrůznější způsoby léčení.
Ostrost = horkost
Pálivost hořčice ji předurčuje pomáhat tam, kde je potřeba rozehřívat. Právě proto ji tradiční čínská medicína používá k podpoře cirkulace energie a indická ájurvéda slibuje zlepšení funkce orgánů a zrychlení metabolismu, stejně jako pomoc při křečích.
Příkladem je hořčičný zábal: Jeden díl mletých semínek spojte se dvěma díly pšeničné mouky a s vodou umíchejte husté těstíčko. Naneste na gázu a přiložte na bolestivé svaly či klouby. Máte-li citlivější pokožku, nikdy neaplikujte přímo, ale jen přes látku – agresivita silic by mohla podráždit kůži. Kromě problémů s pohybovým ústrojím prý tato procedura léčí i kašel, či dokonce zápal plic. V tomto případě se zábal přikládá na deset až patnáct minut na hruď či záda.
Rozpusťte prášek a čekejte zázraky
Odbourat bolest hlavy a zmírnit únavu prý umí i koupel. Dvě vrchovaté lžíce hořčičného prášku smícháte s horkou vodou a přilijete do napuštěné vany. Po dvaceti minutách (nebo jakmile budete cítit mírné pálení) je třeba se důkladně osprchovat a zbavit případné „vůně“. Kdybyste si netroufli na celé tělo, podobný účinek přináší i koupel nohou. V obou případech je třeba se po proceduře držet v teple.
Potřebujete účinné mazání?
Většina babičkovských rad je spojená s práškem, ale z hořčičných semínek se lisuje i olej, který má doslova zázračné účinky na růst vlasů. Zvláště v Indii se věří, že pravidelným potíráním pokožky hlavy předejdete plešatění a vlasy budou pevné a silné.
Samostatnou kapitolou je použití klasické hořčice v podobě omáčky přímo na kůži. Mnozí nedají dopustit na tuto kúru proti akné, jiným toto mazání vylepšuje vleklý ekzém. Esenciální oleje a rostlinné steroly hořčičných semínek v kombinaci s přidaným olejem a octem skutečně mohou mít na pokožku pozitivní vliv – po aplikaci působí hladším a svěžejším dojmem. Může za to vitamin B, vápník, železo, zinek a především selen.
Hořčice jakožto potravina se kamarádí s těžkými jídly, což není náhodou. Umí totiž zvýšit žaludeční sekreci, urychlit trávení a činnost střev. Má také močopudné účinky a podporuje ledviny. Při vyšší konzumaci však může mít neblahý vliv na štítnou žlázu.
Dáte hořčici šanci nejen na talíři?