Článek
Vůně může mít přímo magické účinky – ušetříte za lékaře, psychology i firemní poradce. Se správně zvoleným aromatem lze vyzrát na podrážděnost, stres či nespavost, a dokonce umí probudit samoléčebné procesy.
Sílu vůní nepodceňujte
Vůně umí být dobrý sluha, ale zlý pán. Možná i vy máte zkušenost s nepříjemně silným parfémem na kolegyni, který vám dokázal nejen zkazit den, ale i způsobit úpornou bolest hlavy. I takovou moc má vůně.
Vůní si ale můžete i prospět. Třeba když jste unavení a nedokážete se na nic soustředit, zkuste se spolehnout na éterické oleje z citronu, rozmarýnu, šalvěje či jalovce. K fyzické aktivitě vás povzbudí litsea cubeba (vavřín kubébový), pomeranč, mandarinka či grep, účinnými stimulátory jsou také zázvor nebo skořice. Stojíte-li před velkým rozhodnutím, které vás stresuje, posílí vás máta, borovice, jalovec či eukalyptus.
Pro relax a harmonii
Toužíte naopak po zklidnění a relaxaci? Přivoňte k oleji z meduňky, cedru, čajovníku, fenyklu, fialky nebo levandule. Harmonizační účinky nabídnou i rozmarýn, růžové dřevo, hřebíček, červené mandarinky a sladké pomeranče. „Odbourávají stres, pomáhají k uklidnění ve vypjatých situacích, zmírňují vzrušení i podrážděnost a podporují zdravý, klidný spánek,“ říká Romana Kotěrová, terapeutka využívající Bachovu květovou terapii.
Méně stresu s citrusy
Panuje u vás v práci konfliktní nálada a neutuchající stres? Atmosféru může zcela změnit vůně citrusů, zejména grepu a pomeranče, které rovněž zlepšují koncentraci. Naopak levanduli si nechte na doma, sice zklidňuje a harmonizuje, ale také uspává, což v práci moc neoceníte. Pocit bezstarostnosti navodí i sladká vůně pivoňky.
Když na vás něco leze
Jste-li nachlazení nebo se jen cítíte pod psa a chcete se vzpružit, spolehněte se na borovici, eukalyptus, mátu peprnou nebo jedli. Masáž levandulovým olejem zase působí preventivně proti virózám a pomáhá i při snižování krevního tlaku.
Zažeňte hádky s partnerem
Elixír lásky a pohody ve vztahu existuje – najdete ho ve vůni s tajuplným názvem ylang-ylang. Nejenže vás zbaví stresu, úzkosti a pomáhá i proti depresím, ale dle aromaterapeutů umí i rychle vyčistit dusno po hádce – a také jí zcela předejít. Ideální tip na bytový difuzér.
Vyladění hormonální činnosti
Aromaterapie může pomoci ženám, které jsou nepříjemně ovládány hormony. „Například oleje z růže jsou velmi účinné při boji s poporodní depresí i menstruačními problémy. Celkově pak pomáhají harmonizovat hormonální systém,“ popisuje účinky masáže růžovým olejem Tomáš Svoboda z Aqualandu Moravia. Podobné účinky má i olej z pomeranče. Aromaterapie se používá i před porodem.
Proměňte se v sexuální dračici
Kvůlli kolotoči pracovního stresu, domácích povinností a péči o děti je sex možná to poslední, na co byste večer s partnerem mysleli. Chcete-li vrátit do ložnice jiskru, provoňte ji pačuli, santalovým dřevem nebo ylang-ylangem – přisuzují se jim afrodiziakální účinky.
Obklopte se svíčkami, olejíčky i aviváží
Láká vás využít sílu vůní? Nemusíte hned nakoupit celou paletu éterických olejíčků. Pořídit si můžete i parfém na míru svým potřebám nebo roll-on s aromaterapeutickými účinky, který se vejde do kabelky. Byt provoní svíčky, bytové parfémy či tyčinky, ale i aviváž, uvolňující se z ložního prádla či deky na gauči. Vůně lze navíc nejen čichat, ale třeba i využít při masážích.
Jaká vůně dělá dobře vám?